www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Pentru Un Incepator


Guest GuitarAngel
 Share

Recommended Posts

Guest GuitarAngel

Salut! Am si eu o chitara 3/4(cam veche si cam mica :w00t: dar e buna asa cum e) pe care am invatat o multime de cantece si as vrea sa trec la o 4/4 ceva mai bun:D. Am tot cautat pe net o multime de posibilitati dar nu ma pot decide si as vrea sa ma ajutati daca se poate cu urmatoarele chestii: vreau sa imi recomandati o chitara 4/4 la 300ron(se pot face exceptii pana la 350 dar nu mai mult) si as dori daca ati putea sa imi recomandati un set de corzi bun(si asta sa nu depaseasca 30 lei. Am avut ultima data un set Jumbo king de la roto sound si pot spune ca m-a tinut foarte mult si apreciez calitatea lor insa au ruginit putin dupa 1 luna si umpic corzile subtiri. Nu au fost scumpe (29 lei) insa vreau ceva umpic mai bunicel). Chitara de preferabil acustica( fara clasica) [peste vreo 1 an-2 o sa incerc si una electrica:D) insa momentan raman la cea acustica. Astept raspunsurile dv. si sper sa fie cat mai utile. Multumesc anticipat. :rock:

 

Edit:Am uitat sa mentionez ca am dat un titlu cam neadecvat topicului(ma refeream la incepator in ceea ce priveste o chitara 4/4)

Edited by GuitarAngel
Link to comment
Share on other sites

Guest GuitarAngel

Stiam si eu despre Fender si iti multumesc acum sunt putin mai convins, dar acum ma intereseaza despre chitara:D...adica vreau sa zic ca ce chitari imi recomandati? ca si eu am intrat pe toate site-urile(apropo:acustica :)) )

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca exista aici sectiune speciala THREAD OFICIAL Ce chitara sa-mi iau. La banii pe care vrei tu sa-i dai parerea mea sincera e ca mai bine ramai la chitara ta 3/4. Adica la banii astia gasesti foarte greu o chitara prietenoasa cu incepatorii. Adica sa aibe actiune decenta (distanta dintre corzi si freturi). Chitari care incep sa fie prietenoase cu incepatorii sunt incepand cu 450RON si merg cam pana pe la 1000 RON sau mai sus. Spui ca nu mai esti incepator decat in 4/4. TOTAL GRESIT. Asta am dedus din faptul ca ai scris ca te-au tinut corzile multe luni de zile si erau si ruginite cele inalte. Poate suna bine acordata la liber, dar pot sa pariez o imensa suma de bani ca nu ai verificat toata intonatia, adica sa verifici cu tunerul fiecare coarda la fiecare fret sa vezi ce surprize ai fi avut. Parerea mea e ca de pe la tasta 2-3 ar fi inceput sa sune ca dracul. Daca tu nu ai remarcat asta inseamna ca esti incepator rau de tot. Fiindca afectand chiar tastele 2-3-4 ti-a afectat calitatea sunetului acordurilor de baza(open) pe care suspectez ca stii a le canta. Ce sa-ti spun, succes in continuare. A, si eu am 4 ani de chitara si sunt tot incepator. Capcana mare este sa te supraestimezi. De o luna am inceput lectiile cu profesor si desi cantam de 4 ani si mie mi se parea ca sunt bun am aflat ca nu e chiar asa.

 

Eu nu cant zilnic adica nu fac concert, doar exersez zilnic. Si dupa o luna maximum 2 corzile se arunca indiferent de starea/marca lor. Nu am facut asa initial si mi-au sticat tastele chitarii si nervii mei ca nu suna cum trebuie desi era acordata chitara cu tunerul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.