www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

LilyPond


izua
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

presupun ca ştiţi de LilyPond, nu? Este o aplicaţie care generează partituri după reguli de gravare mai complexe, şi spun ei "LilyPond produces beautiful music notation".

 

merge destul de simplu: se face una bucata fişier, după regulile lui de a le nota, sau se foloseşte unul din numeroasele convertoare (din midi, din musicXML, etc) iar acel fişier se compilează, rezultând după setările implicite un post script cu notaţia standard a melodiei care a fost compilată, şi un pdf.

 

compilarea cu setările lui se face dând pur şi simplu dublu-click pe fişierul cu muzică, în formatul lui, care va deschide o consolă şi va arată ce se întâmplă.

 

problema mea e în felul următor: vreau să lansez lilypond dintr-un script PHP. Acest script îi va oferi calea către fişierul care trebuie compilat, locul unde va trebui pus rezultatul compilării, şi formatul: PDF (mai mult nu îmi trebuie).

Comanda cu care am reuşit să-l mişc, este

lilypond --output "../../../1" "../../../1.ly"

dar chestia asta imi va genera un postscript. Am adăugat pe acolo diverse argumente, gen --pdf, --output=pdf, --output=--pdf, dar tot un singur .ps a rezultat. Ori pune el fişierul altundeva, ori nu fac eu ceva bine. Fişierul se află în C:/1.ly, binarele pt lilypnd in C:/program files/lilypond/usr/bin, iar output vreau sa fie tot pe C:/.

 

Pt. a rula comanda am folosit command promptul de windows, si comanda shell_exec() din PHP. PHP e rulat pe compul meu, v2.0.54, PHP e 4.1.3, mysql e 4.ceva (deşi mysql e irelevant).

 

Dacă se pricepe cineva, îl rog să-mi dea reply pe acest thread.

Mulţumesc.

 

(ah, şi cine vrea să mă injure că threadul ăsta sună mai mult a info decât a muzică, rog să o faca pe privat :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

aaa ...conform help-ului de la lilypond ...(de pe linux)

GNU LilyPond 2.6.3
Usage: lilypond [OPTION]... FILE...

Typeset music and/or produce MIDI from FILE.

LilyPond produces beautiful music notation.
For more information, see [url=http://lilypond.org]http://lilypond.org[/url]

Options:
 -b, --backend=BACK			   use backend BACK (gnome, ps [default],
								 scm, svg, tex, texstr)
 -d, --define-default=SYM=VAL	 set a Scheme program option. Uses #t if VAL is not specified
								 Try -dhelp for help.
 -e, --evaluate=EXPR			  evaluate scheme code
 -f, --formats=FORMATs			dump FORMAT,...  Also as separate options:
  --dvi						generate DVI (tex backend only)
  --pdf						generate PDF (default)
  --png						generate PNG
  --ps						 generate PostScript
  --tex						generate TeX (tex backend only)
 -h, --help					   print this help
 -H, --header=FIELD			   dump a header field to file BASENAME.FIELD
 -I, --include=DIR				add DIR to search path
 -i, --init=FILE				  use FILE as init file
 -o, --output=FILE				write output to FILE (suffix will be added)
 -j, --jail=USER,GROUP,JAIL,DIR   chroot to JAIL, become USER:GROUP
								 and cd into DIR
  --no-print				   do not generate printed output
 -p, --preview					generate a preview of the first system
 -s, --safe-mode				  run in safe mode
 -v, --version					print version number
 -V, --verbose					be verbose
 -w, --warranty				   show warranty and copyright

Report bugs to bug-lilypond@gnu.org.

 

corect este: lilypond --pdf fisier.ly

insa, intrucat tu esti pe windows, s-ar putea sa mai ai nevoie si de un convertor ps2pdf (pe care eu il am in linux).

Edited by packardb
Link to comment
Share on other sites

@cearny: ar fi o idee asa, dar cand dau click pe el, imi face un pdf imediat.. de ce nu as putea sa fac aceeasi figura si din shell, sau invocat de un script? m-am uitat chiar la ce comanda executa dublu clickul:

"C:\Program Files\LilyPond\usr\bin\lilypond-windows.exe" -dgui "%1"

, unde %1 presupun ca e numele fisierului, relativ la start in.

 

@packardb.. am incercat si cu --pdf, si cu --output=pdf, si cu --outpud=--pdf :) nu vrea nici cum.

 

stiu ca lilypond are niste executabile separate care fac destul de multe conversii, in formatul lui nativ, si din ps in diverse formate. doar ca nu stiu sa le folosesc..

Link to comment
Share on other sites

warning: no such directory: C:/Program Files/LilyPond/usr/bin/../share/ghostscri
pt/8.50/fonts for GS_FONTPATH
warning: no such directory: C:/Program Files/LilyPond/usr/bin/../share/gs/fonts
for GS_FONTPATH

+ o tona de alta chestii care se misca prea repede pt ochii mei :)

 

in mod ciudat, merge asa: "C:\Program Files\LilyPond\usr\bin\lilypond-windows.exe" -dgui "../../../1.ly", dar cu exec() din php nu vrea. i'm starting to hate windows as much as spammers.

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

cred că trebuie reinstalat ghostscriptul, în directorul share sau.. ?

chestia e că directorul usr conţine bin şi share, deci doar partea "fonts for GS_FONTPATH" asta lipeşte, deşi am o vagă impresie că GS_FONTPATH e o variabilă.

 

call me stupid, dar nu am gasit nici un fişier de configurare.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu exista directorul ala. Ai un fisier de configurare aiurea, as zice.

 

how true. m-a dus intr-un tarziu 2:58 am capul sa dau un dir prin php, sa vad ce zice. evident ca nu era la fel cu cel din consola, era din alt loc. sometimes i hate myself even more than spammers.

merge si pdf, si png (desi mi-ar fi placut un antialias la png, se vede prea colturos).

 

daca mai vrea cineva sa invete notatia standard, si s-a plictisit sa isi faca exercitii pe caiete cu portative, in parametrii lui (doar pe corzile libere, doar primele 3 taste fara bemoli/diezi de pe corzile mi si re, etc) da un pm, ca sa fac o interfata pt jucaria asta.

 

anyway, cum spunea packardb in celalalt thread, lilypond rulz.

 

thanks guys.

 

ps.: nu ma intrebati de ce cineva ar vrea sa invate notele de pe corzile mi si re, sarind peste la, sau peste si si sol (depinde cum te uiti) :)

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.