www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Mai Bun Pod X3 Live Sau Pod Hd500?ajutorrrrrr


 Share

Recommended Posts

Mie X3 mi s-a parut ca suna a plastic, HD500 pe care il am in prezent mi se pare primul emulator decent de amplficatoare clasice pe lampa, am fost placut surprins sa vad ca multe dintre simulari chiar reactioneaza foarte aproape de originale, spre deosebire de seria veche (X3/XT de principiu cam aceiasi algoritmi) care suna mult mai digital si a procesor.

 

Incearca s pleci de la un ton dry de amplificator peste care sa pui efectele de care ai nevoie. Incepe cu un amplificator pe care ai cantat pana acum (de exemplu Fender Twin), fa un ton bun de baza si dupa adaugi efecte dupa gust, putin reverb, compresie, o pedala de dirt si mai stiu eu ce ai nevoie. Conteaza foarte mult si microfonul simulat pe care il folosesti, eu am scos tonuri interesante shimband doar cabinetul sau microfonul.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mie X3 mi s-a parut ca suna a plastic, HD500 pe care il am in prezent mi se pare primul emulator decent de amplficatoare clasice pe lampa, am fost placut surprins sa vad ca multe dintre simulari chiar reactioneaza foarte aproape de originale, spre deosebire de seria veche (X3/XT de principiu cam aceiasi algoritmi) care suna mult mai digital si a procesor.

 

Incearca s pleci de la un ton dry de amplificator peste care sa pui efectele de care ai nevoie. Incepe cu un amplificator pe care ai cantat pana acum (de exemplu Fender Twin), fa un ton bun de baza si dupa adaugi efecte dupa gust, putin reverb, compresie, o pedala de dirt si mai stiu eu ce ai nevoie. Conteaza foarte mult si microfonul simulat pe care il folosesti, eu am scos tonuri interesante shimband doar cabinetul sau microfonul.

multumesc mult ,am gasit ceva dintr un ton aiurea am facut un distors bun cu acel ceva care credeam eu ca nu are acest procesor.acum stiu ca se pot face tonuri bune Edited by adidelavalcea
Link to comment
Share on other sites

putin of topic...mi-am laut recent procesorul asta - rack mai exact - eleven rack, nu stiu daca ai auzit de el, sau daca ai putut testa

si acum vand tot, desi I'm an tube kind of guy vorba unui priten :)))

http://www.avid.com/US/products/eleven-rack_2

 

daca ai drum prin cluj cu placere te primesc la probat, ca ai ce vedea...cu cele 2 music man ale mele m-a dat pe spate ce tonuri poti scoate din el...desi ma asteptam sa fie asa o solutie de compromis pentru acasa ...nu aveam mari asteptari

Link to comment
Share on other sites

nuuuu :)) nu vreau sa sugerez nimic... :) dadeam doar o optiune, alternativa nu departe ca pret

eu nu aveam in calcul sa iau asa ceva, nici prin gand nu imi trecea, vroiam tot un amp pe lampi, poate unu de 100 W chiar :)))

 

tot studiind review-uri am ajuns la 2 scule de genu: axe fx si eleven rack

axe o fi mai cu motz da costa de 4-7 ori mai mult :)))

deci nu ma bag la axe :)

 

Daca postul vrea doar sa sublinieze calitatile lu'11 rack sunt de acord cu tine.

Daca insa vrea sa sugereze o comparatie cu pod-urile sau hd-urile atunci nu

este fair.11-le merita comparat cu fractal-urile sau cu eventide-urile de care se

apropie foarte mult la bani muuuuult mai putini.

Link to comment
Share on other sites

putin of topic...mi-am laut recent procesorul asta - rack mai exact - eleven rack, nu stiu daca ai auzit de el, sau daca ai putut testa

si acum vand tot, desi I'm an tube kind of guy vorba unui priten :)))

http://www.avid.com/...s/eleven-rack_2

 

daca ai drum prin cluj cu placere te primesc la probat, ca ai ce vedea...cu cele 2 music man ale mele m-a dat pe spate ce tonuri poti scoate din el...desi ma asteptam sa fie asa o solutie de compromis pentru acasa ...nu aveam mari asteptari

salut,eleven rack l am vandut acum o saptamana,:)

 

cum inchidem topicul asta,stie cineva, sau doar adminul poate?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.