www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Vioara Doina


fixxxer_metalhead
 Share

Recommended Posts

Noroc baieti, am o chestie care ma zgandare de ceva timp. Am in casa o vioara Doina, fabricata acum un car de ani. Istoricul zice asa: maica-mea a cantat-o prin liceu, acu vreo 40 de ani, si inainte de asta a fost a unui tigan batran, si o avea si ala de 10-15 ani pe putin.

Dilema mea care este: cum aflu cand a fost fabricata? Internetii nu ma ajuta, nu gasesc pe nicaieri informatii. Inauntru are o eticheta pe care scrie doar Doina Bucuresti si numarul de serie...457, ceva de genul asta.

Nu prea sunt interesant sa o vand, doar sa o reconditionez cat sa fie cantabila.

Are urmatoarele bube:

1-nu are calus (gasesc pe mcmusic la 14 lei)

2-arcusul e cam jumulit, dar am deja un set de par de inlocuit

3-corzi, lipsa

4-nu are bara aia de sustinere pe interior (pe engleza ii zice sound post); o am separat, trebuie doar fixata inauntru

5-cordarul, in loc de una/mai multe acordoare fine (fine tuners pe engleza, pusca mea), are doua. de ce, nu am habar, poate ma lumineaza careva. mizeria aia de metal care tine coarda subtire in poza de mai jos, la aia ma refer.

imb0390424.jpg

6-marea buba: griful se desprinde. din cate presupun, trebuie o lingura de lipici bagata acolo, presata ca lumea si gata.

cel mai probabil, ma insel. d-aia cer sfaturi: cu ce ar trebui sa lipesc respectivul grif? aracet? clei de oase? (daca se mai gaseste...) super glue?

Ori sa o duc la un tigan lautar care are oarece habar de instrument?

Mentionez ca sunt din Constanta, nu stiu daca avem lutieri pe la noi care sa se ocupe cu asa ceva, la un pret decent...totusi, nu vreau sa dau cat nu face vioara.

Orice pareri si impresii sunt binevenite

uploadez si poze cat de curand, sa aveti idee despre ce e vorba

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine se lipeste cu clei de oase.

sound post pe romaneste se cheama popic si trebuie pus de cineva care stie, e o scula speciala cu care se pune in locul corect.

Celelalte piese se gasesc de cumparat.

Poti sa iei legatura cu cei de la Magazinul Rapsodia din Bucuresti, reprezentanta Hora, te ajuta ei cu piesele.

 

contacteaza www.instrumentalozon.ro poate te ajuta cu ceva sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.