www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

coltul clasic


Guest mykaLreborn
 Share

Recommended Posts

Guest mykaLreborn

am si eu o propunere. am vazut ca pe aici pe forum se gasesc tot felul de oameni care dau lectii de chitara rock, dar clasica nu am vazut pe nicaieri. si ma gandeam ca ar fi frumos sa facem si o sectiune pentru cei care isi lasa unghiile lungi :)

un loc in care cei care sunt interesanti de chitara clasica sa fac schimb de experienta. eu spre exemplu fac cursuri de flamenco si as putea sa ajut pe cei interesanti de acest gen de muzica, din moment ce se gasesc asa de greu metode de flamenco, si pe internet si on magazine. nu ma consider un expert in muzica asta - fac flamenco de vreo cateva luni, dar am facut progrese mari, in materie de tehnica [flamenco palos acum le invat :)].

stiu ca sunt cam nou pe forumul asta si pare cam ciudat ca eu sa deschid un topic de genu asta, dar m-am gandit ca ar fi vreo idee buna. deasemenea daca mai exista un alt colt clasic, imi cer scuze.

your thoughts?

Link to comment
Share on other sites

am si eu o propunere. am vazut ca pe aici pe forum se gasesc tot felul de oameni care dau lectii de chitara rock, dar clasica nu am vazut pe nicaieri. si ma gandeam ca ar fi frumos sa facem si o sectiune pentru cei care isi lasa unghiile lungi :)

un loc in care cei care sunt interesanti de chitara clasica sa fac schimb de experienta. eu spre exemplu fac cursuri de flamenco si as putea sa ajut pe cei interesanti de acest gen de muzica, din moment ce se gasesc asa de greu metode de flamenco, si pe internet si on magazine. nu ma consider un expert in muzica asta - fac flamenco de vreo cateva luni, dar am facut progrese mari, in materie de tehnica [flamenco palos acum le invat :)].

stiu ca sunt cam nou pe forumul asta si pare cam ciudat ca eu sa deschid un topic de genu asta, dar m-am gandit ca ar fi vreo idee buna. deasemenea daca mai exista un alt colt clasic, imi cer scuze.

your thoughts?

 

perfect de acord, si sustin cu entuziasm aceasta initiativa!

pt cei ce vor sa asculte 'ceva bun' de domeniu, incercati galeria lui Muky :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

si eu sunt de acord ... chiar as vrea sa invat cat mai multe tehnici de abordare ... de ceva vreme am descoperit ca pot sa cant in conformatie de clasica (fara pana ... cum canta Mark Knopfler de la Dire Straits) pe electrica.

Nu pot sa zic ca stapanesc f. bine acest stil si de aceea as vrea sa invat cat mai multe.

Link to comment
Share on other sites

Guest mykaLreborn

acu' sa vedem cata lume o fi interesanta.

eu as putea sa raspund la intrebarile de flamenco - am vazut ca multa lume e interesata sa stie cate ceva din muzica asta. la clasica nu ma bag ca e altcumva si nu am facut.:)

Link to comment
Share on other sites

Buna ideea, chiar ma gandeam sa se faca un subforum pt. chitara clasica... daca tot e unul pt. chitara bass... :)

M-am indragostit de chitara clasica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mykaLreborn

Ai ceva partituri sau tabulaturi de flamenco pt incepatori? Ceva piese mai simple...

http://www.guitar-directory.com/english/ca...hp3?CATEGORIE=1

din nefericire nu prea sunt melodii flamenco usoare. eu am pe acasa partituri, dar pe foi nu pe calculator.

toate melodiile implica ceva cunostinte de tehnica. dar asta e cam cel mai bun site pe care l-am gasit. are si lectii si tab-uri si partituri. daca nu intelegi ceva nu te sfii sa ma intrebi.

Link to comment
Share on other sites

vin cu 2 intrebari legate de flamanco si de clasica:

din cate am putut vedea si auzi pana acum, am observat ca tremolo se face in muzica clasica cu 3 degete iar la flamenco (am impresia) cu 4.

- este corecta aceasta observatie sau este optiunea interpretului in functie de nuanta de viteza ce trebuie impusa?

- cu care degete stiti voi ca se face tremolo? (eu stiu de 2 variante: ami sau iami)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabrel

Dirks Guitar Page

 

In materie de chitara clasica ofera foarte multe partituri, organizate pe compozitori, cu indicatia gradului de dificultate - cam la fiecare piesa ofera partitura, varianta MIDI si partitura scrisa in TablEdit (programul este shareware si costa ceva, dar noi suntem inventivi, nu-i asa? :))

 

Pe langa compozitorii clasici se gasesc si diverse compozitii a unor diversi indivizi - unele mai reusite, altele mai putin. Anul trecut obisnuia sa ofere mai multe sectiuni decat strict piese clasice - Latino-Flamenco, Popular si Modern (dar tot pentru chitara clasica). Acum sunt scoase, probabil a avut probleme de copyright. Oricum, eu am downloadat anul trecut toate piesele, inclusiv cele din sectiunile care nu mai sunt disponibile acum :) - cei interesati sa spuna...

 

Un alt site foarte bun, care oferea piese in format Guitar Pro, era My Song Book. Din pacate, din aceleasi motive de copyright, acum nu se mai pot descarca decat compozitiile unor anonimi. Din fericire, si din spirit de prevedere, inaintea acestui eveniment nefericit apucasem deja sa downloadez mare parte din colectia lor de melodii :) - pe acelasi principiu "cere si ti se va da" cei interesati sa tipe...

 

Pentru amatorii de flamenco mai pot pune la dispozitie o librarie de cateva zeci de piese, studii si exercitii din acest stil.

Link to comment
Share on other sites

am o intrebare la piesa Romance - Anonymous... la partea a doua a piesei, pun barre complet pe tasta 2, cu degetul 4 pe MI din octava a 2-a, apoi un la(degetul 1, din barre) si un fa# din octava a I...

 

Problema e ca Fa# este pe coarda a 4-a, care este de metal, si suna urat cand o cant cu degetul I... nu suna bine decat cu thumbul(P)... intelegeti mai bine daca aveti partitura in fata... pt. ca ar trebui cantate corzile 2,3,4 , ar fi foarte usor sa cant cu a,m,i dar i-ul pe coarda 4 suna najpa...

e de la corzile mele? sau se canta cu thumbul(desi e mai greu si parca se pierde din viteza).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Chiperion
Un alt site foarte bun, care oferea piese in format Guitar Pro, era My Song Book. Din pacate, din aceleasi motive de copyright, acum nu se mai pot descarca decat compozitiile unor anonimi. Din fericire, si din spirit de prevedere, inaintea acestui eveniment nefericit apucasem deja sa downloadez mare parte din colectia lor de melodii :) - pe acelasi principiu "cere si ti se va da" cei interesati sa tipe...

 

Putintel off-topic, dar am eu toata arhiva de...undeva, daca ziceti ca va poate fi de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

La Capitolul partituri de chitara clasica si incepatori si avansati puteti da buzz si la mine....

 

Flamenco Guys.... poate va plac astea

 

mai am daca va plac dar depasesc limita de 24 de mega! so if anyone interested buzz me

 

restless_Darksoul

 

din cauza de pdf prea mare da-ti buzz daca vreti partituri.... B):) :) :):(

Edited by Dark_star
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
uitati-va neaparat aici: http://www.muslib.se/ebibliotek/boije/indexeng.htm

 

sunt peste 1500 de partituri de chitara clasica, metode, etc. calitatea scan-urilor nu e tocmai cristalina, dar sunt lizibile.

 

multumesc mult. e fenomenal siteul. chestii serioase, organizate bine.. macar sa ajung eu in stare sa cant cate ceva de acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

cu placere, ma bucur ca v-am fost de folos. linkul l-am gasit pe forumul www.delcamp.net . intrati si voi daca va pasioneaza chitara clasica, pe masura ce numarul de posturi creste, capatati acces la unele goodies (mp3-uri, pdf-uri cu partituri).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ideea cu acest topic...

Eu asa am inceput si consider ca e bine pentru ori ce chitarist,indiferent ce vrea sa cante apoi, sa studieze mai intai chitara clasica.In metodele de clasica se gansesc multe raspunsuri la multe intrebari puse de multzi aici pe forum + digitatzie,extensii si multe altele,pe care nu le domandesti invatzand direct pe chitara electrica si e un dezavantaj care se remediaza mult mai greu si in mai mult timp (parerea mea)

In clasica gasesti faze de armonie si solo in acelashi timp,bass si solo in acelashi timp,chestii pe care nu le realizezi posibile decat in momentul cand vezi/cantzi o partitura de muzica clasica.

Mult succes celor care vor sa mearga pe linia asta,au numai de castigat.

 

,,un chitarist de clasica poate sa cante orice"-nu e zisa de mine ci de profii mei de chitara clasica -R.I.P.Nea Lulu si cel de chitara Jazz -R.I.P.Subasu

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

nu demult ... mi-am dat si eu seama de frumusetea si caldura sunetului de clasica si acustia ... in cautarile mele pe youtube am dat peste tipul asta din america pe nume Andy Mckee ... deci omul asta m-a impresionat asa de profund cu chitara lui acustica si cu un harpguitar ... pur si simplu m-a "omorat" cu melodiile sale

 

multa lume crede k dak ai chitara electrica esti cel mai tare si poti sa faci orice... dar omul asta contrazice lucrul asta ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest eduard&aurelian

Intrebare de incepator: care este diferenta intre o chitara clasica de dreptaci si una de stangaci? Mai mult, pot face dintr-o chitara clasica de dreptaci, una pentru stangaci (asta pentru ca eu sunt stangaci)? Va multumesc tare mult pentru amabilitate si rabdare!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

eu zic ca n-are importanta si ca ar trebui sa canti cu ea in pozitia folosita de dreptaci, chiar daca esti stangaci (chiar segovia zicea treaba asta, pare-mi-se). in chitara clasica amandoua mainile trebuie 'lucrate'. diferentele se vad doar la inceput: ti-ar fi greu cu mana care ciupeste, insa ai avantaj la mana de pe grif, iar la un dreptaci e invers. insa, in timp, "handicapurile" se recupereaza.

 

mai mult ca sigur, intr-o orchestra exista cel putin un instrumentist stangaci care face pe dreptaciul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

mdaaa

cred ca aici trebuia sa pun replay=ul meu....l-am pus la "pentru incepatori"

eee asta e acum

da.....aci ce se intampla?....gata...

s-a cam terminat cu "coltul clasic"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.