www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Fender Mustang 1


Marius11
 Share

Recommended Posts

Salutare baieti , sunt si eu curios , cum pot sa selectez tonul la amp cum vreau eu , fara ca preseturile sa intervina? Orice i-as face si cat as misca de knoburi , etc , suna tot cum vrea el , intreb pentru ca sunt incepator si nu ma pricep la mai nimic legat de chitare / amplificatoare.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti , sunt si eu curios , cum pot sa selectez tonul la amp cum vreau eu , fara ca preseturile sa intervina?

Depinde ce intelegi prin "cum vreau eu" ;)

Amplificatorul asta simuleaza 8 tipuri de amplificatoare (12, daca sapi in software) si pentru fiecare din ele ai 3 preseturi cu diverse setari si efecte, pe care le poti modifica si salva, daca nu iti plac alea default.

Cel mai bine ar fi sa citesti manualul si sa instalezi Fender Fuse (le gasesti pe amandoua pe site-ul Fender), ca sa vezi exact ce setari si efecte are fiecare preset, si cum poti sa le modifici.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi fac presetul meu de la 0. Nu se poate asa ceva?

Poti sa incerci sa selectezi un model de amplificator care iti place tie (sa zicem Twin Reverb pt. blues, British '80s pt. hard-rock, Metal 2000 pt. metale), pui butoanele de efecte (mod si dly/rev) pe off, potentiometrele de ton la mijloc, volum si gain cum iti place tie, dupa care incepi sa modifici.

Atentie doar ca unele din preseturi au si simulari de pedale, pe care nu le poti dezactiva doar din butoanele amplificatorului, trebuie neaparat sa-l conectezi la calculator si se le modifici cu Fuse.

Link to comment
Share on other sites

Mare bataie de cap mi-am mai cumparat :)). Multumesci frumos pentru ajutor tuturor.

Da, lucrurile pot fi usor confuze la inceput cu un amplificator de genul asta, dar daca ai suficienta rabdare o sa vezi ca poti sa scoti din el aproape orice fel de sound. Cu limitarile de rigoare, desigur - e totusi un amplificator ieftin cu difuzor de 8". Si nici n-o sa scoti distorsuri extreme din el fara pedale, mai ales daca ai chitara cu doze single-coil, dar asta e valabil la aproape orice amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.