www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inlaturarea Capacelor De Pe Doze


Hyper10n
 Share

Recommended Posts

Salutare! Am un Gibson LP Studio, '96, dozele din stoc (cred) si nu vreau sa le schimb dar ma gandeam sa le dau capacelele jos, din cate am observat si m-am documentat, chiar daca e o diferenta subtila, as prefera-o. Am vazut cum se dau capacelele jos dar cum se curata dozele de ceara? Unii ziceau de un uscator de par. Ce recomandari aveti? Sa ma potolesc si sa las dozele asa? Noroc! :D

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea este sa dai capacele jos. Dupa mine diferenta nu e tocmai subtila. Daca ai noroc poate gasesti ca ai doze zebra :wee:.

Ca sa scapi de ceara folosesti o carpa de bumbac care nu lasa multe scame sau niste prosoape de bucatarie de unica folosinta.

Intai scapi de surplusul mare de ceara racaind cu o pana de chitara (nu folosi scule de metal ca sa nu zgarii). Dupa asta infasori bine doza in carpa ( nu o faci ghemotoc, ci o invelesti intr-un singur strat) si incalzesti cu foenul pana se ia ceara pe carpa. Repeti procesul pana ai doza destul de curata. Ai grija sa pui doza intr-o cavitate (cutie sau ceva de genul) ca sa nu pierzi prea multa caldura pe durata incalzirii.

 

Bafta!

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Sunt cam indecis momentan dar totusi tentat, baltazar, fa-mi te rog o oferta pe privat, capacele sunt aurite, poate nu e ce cauti. Uite si o poza: DSC_0840.jpg Arata mai vintage asa ;)), sterse asa un pic. Cred ca o sa scot la vanzare si cheitele de se vad pe ea, le-am inlocuit, cheita de pe coarda sol avea un joc si era mai greu de acordat.

Revenind la subiect, ce pareri mai aveti?

Link to comment
Share on other sites

Le-am dat jos, ceara s-a curatat ft usor, era taricica asa si am putut s-o indepartez cu o pana, apoi am terminat cu o carpa. Imi place diferenta la ton, e un pic mai crunchy asa, maraie mai mult parca, pe langa fapta ca arata mai sexy ;)) (dupa pererea mea). E vorba de gusturi pana la urma, nu mi se pare ca ar putea cineva sa zica "e mai bine cu/fara cacape".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.