www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pedala Dubla


drummerandrew

Recommended Posts

Daca nu sunt urme de rugina la elementele mobile, de obicei, la rulmenti, daca nu scartaie, daca rulmentii sunt de tip inchis (au doua capace de plastic ce acopera colivia iar in interior este vaselina), atunci nu necesita ungere.

 

Daca nu se prezinta ca mai sus, iar rulmentii sunt deschisi (fara capace), n-o du la cineva s-o unga, unge-o tu.

 

Chiar daca pedala nu are probleme, unge-o preventiv, metalele iubesc unsoarea!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Pe "patina"... adica pe suprafata cilindrica exterioara a rulmentului. Acesti rulmeti sunt de tip inchis. Au deja vaselina in interiorul carcasei de protectie care acopera colivia si bilele. Daca spui ca ai rugina pe exterior, ei bine, aceasta nu afecteaza functionarea rulmentului si a pedalei. Daca se vede urat, curata rugina cu WD40 si unge cu putin ulei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Ce i-am facut eu Iron Cobrei mele: WD40 spray puternic peste laturi, apoi lasat 24 de ore intr-o baie de ulei gros pentru mecanisme. Eu am folosit niste lubricant pentru componente de la motocicleta. E gros, protejeaza metalul. Apoi am sters superficial componentele si montat la loc. Atentie insa: rulmentii nu sunt singurele componente in miscare ale pedalei. Conectorii axului dintre cele doua pedale trebuie curatati, de asemenea trebuie sa te asiguri ca sunt foarte mobili si nu opun rezistenta la miscare. La pedale, vei observa ca placa pe care apesi se conecteaza la suportul de sub calcai. Trebuie sa te asiguri ca se misca liber, fara rezistenta.

Tutorial video aici

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.