www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

(Neo)Clasicã + Rock


Adi M
 Share

Recommended Posts

Salutări!

 

Vreau să adun pe acest topic recomandări de trupe, melodii și concerte de muzică (neo)clasică, îmbinată sau abordată cu stilul rock. Mă refer la concerte cum au fost cele din seria Mozart Rocks, cum a făcut Malmsteen cu filarmonica Japoniei sau altele. Ca trupe, mă refer la Trans-Siberian Orchestra.

 

M-ar interesa ceva care e cît mai apropiat de stilul clasic, în adevăratul sens al cuvîntului (deci interpretarea să fie cît mai fidelă), fără prea multe efecte și acrobații (a la Steve Vai, de exemplu...).

 

Eu cunosc doar ce am menționat mai sus. Aștept și altele. De exemplu, am dat peste acest clip:

Despre ce concert e vorba? Există un DVD?

 

Mulțumesc.

 

EDIT: Și nu mă refer nici la piese cu adevărat clasice, deci nu mi-l arătați pe Segovia, vă rog :)

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Într-adevăr, Steve Reich nu e tocmai ce caut. Mă gîndeam la ocazii deosebite (concerte, festivaluri etc) în care s-a cîntat clasică, cu chitariști de electrică (cum am dat exemplul de la noi, cu Mozart Rocks sau concertul lui Malmsteen - Vai cu orchestra Olandei nu se pune :) ), sau formații cum e TSO, așa cum am spus de la început.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.