www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Compatibilitate Corzi


Guest caline9
 Share

Recommended Posts

Guest caline9

Salut tuturor.Am o chitara Fender CD-60 BKN,si mi s-a rupt o coarda.Am decis sa le schimb toate,si am achizitionat un set.Problema consta in dimenisunile corzior noi.Au .012-.054 si sunt din fosfor-bronz,iar pe siteul oficial fender,chiatara a avut initial corzi 0.12-.052 din bronz .Daca le pun pe acestea (012-054) pot avea pe viitor probleme cu chitara ? sunetul va fi cel dinainte?

Link to comment
Share on other sites

Sunetul , desgiur , se va schimba dar nu neaprat in rau.. depinde cum iti place tie

 

Probleme nu cred ca ar trebui sa fie , diferenta e destul de mica ... Eu mi-am schimbat de la 9-42 la 10-46 si merge la fel de bine.. poate se va indoi gatul un pic si apoi trebuie sa umbli in trussrod dar nu cred ca ajungi pana acolo :) Si chiar daca se indoaie un pic nu are nimica.. Deci in concluzie da-i bataie..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest caline9

nu nu le-am pus,oricum eu iau lectii de chitara si voi cere si sfatul profesorului.... deja imi e dor sa cant un acord :))

Edited by caline9
Link to comment
Share on other sites

Referitor la ce este si ce face truss-rodul, poti citi mai multe aici:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Truss_rod

 

In principiu nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme cu noile corzi. Cata vreme nu incep sa-ti bazaie corzile pe nicaieri dupa ce pui setul nou, e in regula ;).

 

Bafta in continuare!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.