www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara la 40 de ani


Guest michi
 Share

Recommended Posts

Sa ma mai apuc de chitara la aproape 40 de ani? Am citit postarile de pe forumurile de aici si sunt o gramada de termeni pe care nu i-am auzit niciodata, un limbaj specific chitaristilor. Imi place muzica country,am ureche muzicala,imi place sa cant,dar nu stiu notele deloc. Am avut o chitara clasica facuta la Reghin, cred, pe care i-am imprumutat-o unui baiat si as putea sa o recuperez.Altceva nu stiu despre chitara,doar ca-mi place cum suna.Voi ce spuneti?Sunt jalnica? :)

Link to comment
Share on other sites

Sa ma mai apuc de chitara la aproape 40 de ani? Am citit postarile de pe forumurile de aici si sunt o gramada de termeni pe care nu i-am auzit niciodata, un limbaj specific chitaristilor. Imi place muzica country,am ureche muzicala,imi place sa cant,dar nu stiu notele deloc. Am avut o chitara clasica facuta la Reghin, cred, pe care i-am imprumutat-o unui baiat si as putea sa o recuperez.Altceva nu stiu despre chitara,doar ca-mi place cum suna.Voi ce spuneti?Sunt jalnica? :)

Nu as vedea de ce nu, daca aveti pasiunea nu cred ca trebuie stiute neaparat matematic notele, mai ales in muzica[virgula] country sau folk. Trebuie doar vointza, pasiune SI munca

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

E bine ca vreti sa va apucati de chitara , chiar daca aveti 40 de ani . Nu e imposibil , va puteti apuca oricand , dar sa stiti ca oasele degetelor se formeaza in copilarie/adolescenta ,asa ca spor la studiu :)

Link to comment
Share on other sites

Sper ca peste o saptamana sa-mi iau carnetul de motocicleta si apoi imi iau prof de chitara! Deja mi-am recuperat vechea chitara.Mai trebuie s-o fac functionala...si...toate pe rand.E mult 35 RON /ora? N-am intrebat daca e chiar o ora sau e vorba de sedinta (2 ore)?Cam care sunt preturile?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Sure isn't...

 

Subscriu si eu grupului de incepatori over 30.Am 32 si cant de 1 an ,incerc in fiecare zii sa cant macar 15 min .Progresele sunt lente si inca am probleme la batai ,e greu daca nu ai pe cineva care sa te atentioneze la inceput la greselile pe care le faci.Sunt lucruri simple dar care te opresc sa progresezi.Ex-acum am vazut pe net cum se tine pana corect etc.Cred ca mi-ar trebui un profesor ...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
multi imi zic ca nu am sanse fara profesor :)

 

Te-au mintit... evident, e mult mai bine sa incepi cu un profesor, dar nu exista "nu am sanse fara". Fara profesor dureaza mai mult evolutia ta si poti sa prinzi apucaturi gresite.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.