www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica] Jackson DX10D


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

Nume echipament : Jackson DX10D

 

 

Pret : 18 milioane

 

 

De la cine / De unde a fost cumparat : Pro Guitar

 

 

Caracteristici :

 

Model Name : X Series DX10D Dinky™

 

Body : Alder with Flame Maple Veneer on Transparent Colors

 

Neck : Bolt-On Rock Maple with Scarf Joint Head Stock

 

Fingerboard : Rosewood with Compound 14” to 16” Radius

 

No. of Frets : 24 Jumbo Frets

 

Bridge Pickup : Duncan Designed® HB-103B Humbucking Pickup

 

Neck Pickup : Duncan Designed® HB-103N Humbucking Pickup

 

Bridge : Floyd Rose® Licensed Jackson® Low Profile JT580 LP Double Locking 2-Point Tremolo

 

Unique Features : Jackson 6-In-Line Pointed Headstock,

Compound (14” to 16”) Fingerboard Radius,

MOTO Shark Fin Position Inlays

 

 

Cum suna / Cum se comporta

 

de sunat suna bine, din pacate dozele stock cu care vine sunt cam slabutze, suna bine si pe riffuri si pe solo dar nu exceptional, un set de doze Seymour Duncan ar fii fost perfect.

 

 

Parti bune

 

griful este foarte comod, nu este o chitara grea sa iti rupa spatele, are reverse headstock dar asta e o chestie de gust :), se preteaza mai bine pe metale insa iar e o chestie de gust ( eu am vrut-o pt metale :() dar se poate canta si ceva mai soft pe ea nu suna "sarma" cum am mai auzit prin alte parti. Floydul tine corzile nu se dezacordeaza insa este licence.

 

Parti rele

 

la pretul acesta putea sa aiba doze Seymour Duncan iar floydul putea sa fie original

butonul acela de potentiometru de la volum mi-a cazut dupa o saptamana insa nu e ceva ce nu poate fii rezolvat foarte ushor

potentiometru de volum cred k are o problema, trecerea de la "tare" la "incet" este cam brusca

dupa ce k am asteptat 2 luni ca sa imi vina a venit si cu 2 zgarieturi :):)

 

Impresie generala :

 

chitara imi place foarte mult k forma si culoare si tot, de mult mi-am dorit-o dak ar fii avut doze Seymour Duncan si Floydul licentiat i-as fii dat nota 11.

 

Nota : 9/10

 

 

poze nu am insa este exact chitara de pe site, aceeasi culoare Transpared Red : http://www.jacksonguitars.com/products/sea...rtno=2911103590

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

La toate recenziile am vazut ca se obisnuieste replica daca ar fi avut floyd original si doze nu stiu de care ar fi luat nota X. Ei uite ca nu are. DX10D are varianta dinky DK2M cu seymour duncan, dar la alt pret. Toate modelele de chitara sunt esalonate in functie de pret si de componente.

 

Iar treaba cu tremoloul este simpla : timpul o va spune. In functie de utilizare vei si vom vedea daca e o copie buna sau nu. De fapt cred ca problema vine de la Floyd Rose si de la acordarea licentelor multor multor producatori.

 

Asta cu nota e variabila. Ce chitara poate avea nota 10? Custom? Vintage? Cu componente una si una?

 

Este o chitara din basswood daca nu ma insel si de aceea nu e grea. Dar e o chitara buna si solida (am Jackson, dar alt model). Sa o canti sanatos! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.