www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Big Muff Pi


Recommended Posts

Dupa poza de la profil si din ce posturi am mai vazut de la tine, banuiesc ca vrei sa scoti un sunet asemanator cu al lui Gilmore, motiv pentru care vrei un Big Muff...

Din proprie experienta iti spun ca modelul american de Muff nu suna, deloc, e prea fuzz si sunetul lui Gilmore nu e pur fuzz, plus ca nu iti ofera destul sustain pentru ca trebuie setat incetisor ca sa se inteleaga ceva din sunetul lui...

Tot din proprie experienta iti spun ca GT8 ul, evident setat cum trebuie, poate suna mai bine si mai aproape de targetul tau...

Daca ai avea un Fender, chiar si cu rosewood dar cu singlecoiluri, ar fi chiar ok pentru ce cauti.

Oricum, CA Gilmore nu va suna nimeni niciodata, dar cu aceasta pedala sigur nu te apropii...

Bafta in a gasi TONUL ala si eu il caut de mult!

Link to comment
Share on other sites

Da sunt constient de treaba asta cu tonul nu neaparat caut tonul lui ca ii clar nu poti sa il ai iti trebuie dejtele lui si pun pariu ca pe orice chitara si pe orice amplificator efecte ar canta tot ca si el suna dar daca el o reusit sa scoata asa un ton personalizat inseamna ca as putea sa scot si eu propriul meu ton...

 

Si da nu pot intr-o zi sa fac asta sunt constient...s-ar putea sa dureze ani pana imi iese ce am in minte!!!

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma am avut in minte exact acelsi lucru, eu m-am oprit, nu te spatuiesc sa faci acelasi lucru. Dar varianta asta de Muff nu e un inceput bun, personal as opta pentru un Fuzz-face, care e mai aproape de "realitate", gandindu-ma ca un Muff rusesc e mai greu de obtinut (se gasesc pe ebay), sau chiar un Muff de bass, care am auzit ca suna mai aproape de unul rusesc...

Link to comment
Share on other sites

Poti sa faci si un Muff stock sa sune mai apropiat de Gilmour, se schimba un condensator din cite imi aduc aminte, si asta il face sa sune mai cu medii, problema celui stock e ca e mult prea scooped. Depinde ce perioada a lui Gilmour te intereseaza, daca vrei tonul modern din anii 80 (Wall, Momentary lapse) iti mai trebuie si un flanger, preferabil Electric Mistress.

Link to comment
Share on other sites

Exact 80 imi trebuie nu vreau sa sun ca si el da vreau un pic un pic din soundu ala...sau o alta posibilitate nu ar fi sa imi faca cineva o pedala am inteles aici pe forum ca sunt persoane care se ocupa cu asa ceva gen Analog Sound chiar un prieten si-o facut un distortion pedal si suna excelent!!!

Acuma intreb useri mai old school de pe aici sa vad o parere!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.