www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronic Nova System Pareri


Guest pixel@

Recommended Posts

Salutari dragi colegi !

 

As dori sa-mi schimb procesorul pe care-l am momentan (Line 6 Pod xt Live), pe un Tc Electronic Nova System.

 

Va rog spuneti-mi parerile voastre despre Nova S. Cum v-ati descurcat cu el? Cum raspunde pe scena live/acasa. etc.

Merita sa-l cumpar ? Cine l-a vandut, de ce a luat decizia de a vinde ?

 

Am multe intrebari... si in Oradea momentan nu ced ca are nimeni acest procesor ca sa il pot testa.

 

Ma pot baza doar pe parerile voastre...

 

Va multumesc anticipat!

 

 

Tomy

Link to comment
Share on other sites

Am probat eu si pot spune ca pentru efecte time based si de modulatie este excelent. Partea de overdrive - distortion nu m-a convins deloc. Daca folosesti doar procesorul ca formator de ton iti recomand un Line 6 POD HD, este mult peste Nova System, daca ai nevoie doar de efecte foarte ok si acesta.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa iti spun in comparatie cu Line6 caci eu cant de mult pe sisteme TC Elec. insa am Nova System si sunt foarte multumit de el.

Efectele sunt curate, iar overdrive-ul destul de carnos si cu armonice. Este usor de folosit si relible pe scena.

 

Eu il folosesc alaturi de o pedala de volum si un wah, intr-un set-up mai mic, "de travel" asa, pentru cand am de cantat cate o piesa doua sau pe la TV, sa nu stau sa instalez tot rack-ul pentru 5 min de cantat.

 

Ca si constructie este dintr-un metal dur, si pedalele/butoanele nu sunt deloc firave. Gasesti tone de demo-uri pe youtube, si daca esti prin buc si vrei sa testezi te astept pe la mine la sala. Uite cateva linkuri cu piese diferite cantate de mine cu acest procesor:

 

http://neatza.a1.ro/muzica/LIVE-Aurelian-Temisan-The-Funk-Society-Bad-Girls_11904.html

http://antena2.ro/stiri/pe-ritmuri-de-jazz-si-funk-aurelian-temisan-si-the-funk-society-show-de-senzatie-la-rai-da-buni

http://antena2.ro/video/aurelian-temisan-the-funk-society-venus

 

Sper sa-ti foloseasca! Succes si spor la cantare!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cine mai are TC Nova System ? Sau ceva pareri daca ati mai auzit de la altii? De ce nu are buton on/of ? Nu are nici conexune usb..ciudat. Ce m ai stiti despre el ?

 

Mersi pentru posturile primite pana acuma...

Link to comment
Share on other sites

pai astea sunt principalele lipsuri: lipsa switch on-off, lipsa conexiune usb, problema la switching, daca nu au remediat-o intre timp (activarea-dezactivarea efectului sau a presetului se face nu cand apesi butonul, ci la release, cand ridici piciorul de pe switch).

drive-ul e pasta, cel putin mie mi-a parut asa. cel mai slab drive analog peste care am dat. si zgomotos.

in rest e frumos, e bine construit, iar efectele sunt f.f ok (mai ales reverbul, delay-ul si efectele de modulatie). eu l-am folosit doar pt efecte, cu preamp si poweramp separat.

Link to comment
Share on other sites

Uitasem de asta cu activarea efectului cind ridici piciorul, e una din chestiile care ma enervau si pe mine f tare.

In rest subscriu cam la tot ce s-a spus mai sus, drive-urile sint f generice si neinteresante, suna a "ceva" dar in nici un caz nu poti spune ca suna bine.

Eu am renuntat la el din cauza ca efectele (delay, reverb, modulatie) erau f "de rack", la momentul respectiv imi doream ceva simplu, cu controale ca la pedale, nu cum era spre ex reverbul unde aveai vreo 10 parametri de setat.

Adevaratul deal breaker pt mine a fost lipsa delayului cu modulatie.

Un plus e faptul ca functioneaza excelent ca si controller MIDI, eu il foloseam impreuna cu un preamp gen Triaxis, si mergea excelent, comandam si efectele si patchurile din preamp din Nova System.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.