www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provenienta chitarii


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Nu stiu daca s-a mai discutat insa as fi curios daca reusim sa stabilim un fel de top al tarilor care fac chitari bune si care fac chitari proaste. Sau ai sa zicem un ghid pentru chitaristi incepatori care sa aiba un alt punct de sprijin in alegerea unei chitari.

 

Eu am o chitara ESP LTD MH-100 HQ, luata de pe forum, e dragutza dar, dozele sunt de toata jena (ESP LH-100 PICKUPS), e din agathis si floydu (cica licentiat), daca tragi mai tare de el, dezacordeaza. Asta e , cu asta defilam.

 

E produsa in INDONEZIA. E asta un lucru bun? Este mai buna decat acelasi model facut in China? E mai prost decat acelasi model din Japonia sau USA? Se produc oare in aceste tari?

 

Voi de prin ce tari exotice sau nu aveti chitarile?

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu toate ltd'urile, chiar si alea de in jur de 1000$, gen seria 1000 sunt facute in asia :)

stiam ca doar esp'urile sunt facute in sua...

daca gresesc corectati'ma :)

si eu sunt curios daca chiar asa e sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

LTD-urile sunt facute prin Korea, din cate stiu, iar ESP-urile "adevarate" sunt facute in Japonia. Nu stiu sa se fabrice vreun model de ESP in USA.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Epiphone Special II-ul e facut in China din cate imi aduc eu aminte... da e foarte bine finisat la banii aia...

 

Treaba asta in felu urmator... poti sa ai parte de o chitara USA proasta si poti sa ai parte si de o chitara China buna. Mai rar situatiile astea, evident, dar nu de neintalnit.

Link to comment
Share on other sites

LTD pana la seria 400 - Indonezia (si cica o sa bage si-n China :) )

Peste 400 pana la 1000 inclusiv - Coreea

ESP - Japonia

exista si ESP Custom facute in USA, sunt rare si extrem de scumpe (se invart pe la 4K, SH)

 

Floyd-ul ala, chiar si licentiat (am avut un MH250) daca-i reglat ca lumea, e in stare buna, arcurile sunt OK (si corzile sunt OK) n-ar avea voie sa dezacordeze.

 

Bafta

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Mi-au trecut prin maini o seama de LTD-uri coreene si sunt chitare foarte bune.

 

Really? Deci cum s-ar zice am chitara buna (daca schimb dozele)?

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

Din ce am citit,alea din Indonezia nu sunt chiar excelente

Din ce am incercat,alea din Korea sunt marfa.

Ma intreb cum suna alea din Sua,care sunt calitativ mai bune(dar si mai scumpe).Pacat ca e din agathis

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.