www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum mai e cu lemnu la chitari ...


mega.deb
 Share

Recommended Posts

Seara asta citeam si io pe un forum (fenderforum.com) si am aflat o chestie interesanta in legatura cu felu in care este facut un corp de fender... adica :

 

la un mim corpul chitarii poate fi facut chiar din 5 bucati de lemn... iin timp ce la un american standard deobicei e facut din 2 bucati.... d-acilea si diferenta de sunet intre mia si mim .... parca si la highway one e facut tot din 2 bucati.

 

Si sa nu crezi ca daca dai banu in plus pentru brownburst sau sunburst ai corpu dintr-un singura bucata de lemn ... tot de pe forum am aflat ca defapt ar fi un strat subtire de alder pe de-asupra ....

 

intrebarea devine ....... tre neaparat sa-mi iau un custom shop(vorbind FOARTE ipotetic) ca sa am corpul facut dintr-o singura bucata de alder ??????

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

nu este, neaparat, nevoie ca o chitara sa fie facuta dintr-o singura bucata de lemn ca sa sune bine. exista multe chitare, la fender, foarte bune si scumpe, construite din doua bucati de lemn, cum ar fi de ex. stratocaster 50th anniversary 1954. stiu ca, prin 1973, existau stratocastere finisate natur, construite din patru bucati de ash, care sunau excelent. mai ganditi-va ca acele bucati de lemn, din care se face combinatia corpului, sunt de o anume calitate si tocmai de aceea se prefera acea combinatie, cu atat mai mult cu cat intervine si manopera suplimentara. se pare ca cea mai importanta conditie este calitatea lemnului folosit.

stiu ca, mai de mult, existau stratocastere la care se aplica, pe fata corpului, un strat subtire de furnir. ex.: flame maple top. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

intrebarea mea e alta: cu ce fel de lipici se prind bucatile de lemn? banuiesc ca trebuie sa fie ceva destul de elastic sa nu se caseze de la vibratzii... am inteles ca acusticele se lipesc cu un fel de clei de oase...

poa sa fie elastic sau sa fie puternic ...cred ca tot cu clei de oase ...pt ca nu are nici o sansa sa se desprinda

Link to comment
Share on other sites

intrebarea mea e alta: cu ce fel de lipici se prind bucatile de lemn? banuiesc ca trebuie sa fie ceva destul de elastic sa nu se caseze de la vibratzii... am inteles ca acusticele se lipesc cu un fel de clei de oase...

 

Bucăţile de lemn le lipesc cu un adeziv pe bază de apă, după care corpurile astfel prinse stau în nişte menghine speciale până se fixează bine, după care trec la etapa următoare. Cred că pe You Tube sînt ceva filmuleţe, care te pot lămuri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.