www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum conectez echipamentul!?


Guest turshuanzen
 Share

Recommended Posts

Guest turshuanzen

Oameni buni...daca e cineva care citeste...ziceti-mi si mie...ca sa conectez toate instrumentele din trupa...adica o chitara ,un bass si o orga electrica...ce imi trebuie?? :) Adica vreau sa aflu ce face mixerul?la ce iti tre amplificatorul...Cine se pune primul?Mixerul sau amplificatorul...PLS HELP ME! Nu vreau sa fac o investitie degeaba.In mixer intra sunetele deja amplificate? :)

Edited by turshuanzen
Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Salut.

 

In ideea in care vrei sa faci o treaba cat de cat profi iti sugerez urmatoarea varianta.

 

Obligatoriu iti trebuie un mixer. In mixer se intra direct cu instrumentele (nu prin amplificator sau orice altceva). Semnalul iesit direct din chitari sau efecte (daca e cazul) e un semnal foarte slab, neamplificat. Mixerul are rol de preamplificator, adica "pregateste" semnalul pentru a intra in amp-ul final de putere si tot odata rol de a stabili volumele instrumentelor si a vocii, unele fata de celelalte.

Apoi, din mixer se intra in amplificatorul final si apoi la difuzoare. Acum, ai doua variante: fie iti iei doua amplificatoare de putere si doua coloane de difuzoare (banuiesc ca vrei sa ai iesire pe doua canale), fie iti iei un sistem de sonorizare activ, adica boxe cu amplificator incorporat (recomand DB Technologies :)). Iti mai trebe cabluri si ... cam atat.

 

Deci: mixer, amplificatoare+boxe pasive sau boxe active (cu amp inclus)

 

Pana la intrarea in mixer e problema fiecaruia (instrumente, microfoane, efecte, cabluri, etc).

 

Spor la treaba !!!

 

P.S. Atentie !!! Ai grija in cazul in care optezi pt amplificatoare de putere separate de boxe, ca puterea RMS scoasa de amp sa nu depaseasca puterea maxima suportata de boxe, ba mai mult, sa nu depaseasca 80% din acesta, spun asta ca sa fii sigur ca nu iti parlesti difuzoarele in cazul in care dai volumul la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Iar daca vrei sa folosesti ampuri la chitari si apoi mixer ... ia-ti DI BOXES active ... iti curata sunetul.

dar cred ca ar fi indicat sa ii dam mai multe detalii ca se pare ca omul nu e din domeniu ... (no offense - toti am fost la inceput).

Link to comment
Share on other sites

Voi incepe cu o observatie la adresa sfaturilor (foarte bune dealtfel) ale lui Iliescu. Intotdeauna e bine, pe cat posibil, sa ai un amplificator de putere mai puternic decat boxele pe care le deserveste. De ce asta? Pentru a avea 'putere curata' - adica pentru a nu duce puterea in fortaj dar in acelasi timp a utiliza 100% (sau oricum 99%) din cat pot difuzoarele.

 

Mixerul are si importantul rol de 'sumator' - adica strange toate semnalele care intra la un loc pentru a iesi stereo sau mono.

 

mateiutzul a punctat foarte bine. Taote instrumentele HI-Z (chitare, basi) trebiesc tecute prin convertoare de impedanta, adica DI Boxes.

 

Unele preampuri (cum ar fi Tech21 SansAmp sau unele modele de V-Amp) au iesiri de tip LO-Z (uneori si balansate) - adica line-level. Daca nu scrie ca are iesire line-level, nu ai de unde sa stii si esti mai in siguranta folosind (sau testand cu) un DI BOX. O serie de pedale gen cele de la BOSS in mod cert are nevoie se asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Voi incepe cu o observatie la adresa sfaturilor (foarte bune dealtfel) ale lui Iliescu. Intotdeauna e bine, pe cat posibil, sa ai un amplificator de putere mai puternic decat boxele pe care le deserveste. De ce asta? Pentru a avea 'putere curata' - adica pentru a nu duce puterea in fortaj dar in acelasi timp a utiliza 100% (sau oricum 99%) din cat pot difuzoarele.

 

Este foarte adevarat ce ai spus. Eu m-am gandit mai mult la siguranta, ce-i drept in defavoarea calitatii ... putin :).

Intradevar in legatura cu imedantele mari ale instrumentelor cu doze: noi avem la sala un mixer Mackie care pe primele doua canale (dedicate chitarilor) are o optiune de HI-Z (un buton care activeaza tocmai acest convertor de impedanta). De aceea recomand ca mixerul sa aiba totusi aceasta optiune incorporata. E foarte importanta.

 

Pe de alta parte legat de microfoane. Exista asa-zisele microfoane pe condensatori. Acestea au nevoie de Phantom power (corectati-ma daca gresesc), adica in timpul funtionarii se alimenteaza cu 48V. Aceasta optiune este deasemeni foarte bine sa o aiba mixerul.

 

Spor !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

WOW...mii de multumiri...informatiile astea imi sunt f necesare...si pe net nu le gaseam... :) Va multumesc mult mult de tot...!!!!si pentru ca ati fost atat de rapizi. :) Mixerul are iesire pentru fiecare canal?Sau are o iesire unica...care duce la amplificator?

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

In mod normal folosesti iesire MAIN MIX pe care scoti mixajul final. Unele mixere au din cate stiu si posibilitatea de a scoate fiecare semnal separat. Dar iti trebe o interfata suplimentara cu ajutorul careia poti inregistra multi-track, adica tragi iesirea totala dar fiecare canal de intrare e scos pe un canal separat de iesire.

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

In mod normal folosesti iesire MAIN MIX pe care scoti mixajul final. Unele mixere au din cate stiu si posibilitatea de a scoate fiecare semnal separat. Dar iti trebe o interfata suplimentara cu ajutorul careia poti inregistra multi-track, adica tragi iesirea totala dar fiecare canal de intrare e scos pe un canal separat de iesire.

 

Deci...la iesire main mix conectez boxele active sau amplificatorul...

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

La fel cum am zis mai sus, la iesirea din MAIN MIX intri direct in amp-ul de putere si apoin boxele pasive (fara amp) sau intri din MAIN MIX direct in boxele ACTIVE (cu amp propriu, inclus in ele)

 

Spor !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Am aflat ca cineva din trupa mea are niste boxe active...ce contin amplificator in ele :) si scot bine...de tot...mai avem nevoie de un mixer...pe care incercam sa il procuram...Daca mi-ati da niste idei despre cum as putea lua un mixer ieftin...m-as bucura mult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest elmusicante

Parerea mea e ca : Repetitia ca o trupa de rock trebuie sa fie asa: fiecare cu amplificatorul de instrument si vocea in Mixer apoi in P.A (sau monitoare amplificate).

Deci ce spunea Iliescu << In ideea in care vrei sa faci o treaba cat de cat profi iti sugerez urmatoarea varianta. Obligatoriu iti trebuie un mixer. In mixer se intra direct cu instrumentele (nu prin amplificator sau orice altceva). >> Asa nu e profi... nici un "Profi" nu repeta prin mixer.

Si .... NU... In mixer NU SE INTRA DIRECT CU INSTRMENTE.... Cu chitarile in mixer??!!... Nu bagi chitara direct in mixer, nici chiar prin DI, procesor sau alte efecte. ....de-aia suna chitarile ca un cur pe la noi, chitara trebuie amplificata cu un amplif de chitara. Sau doar daca ai o sala de repetitii de 200 mp (ceea ce nu cred ca e cazul) , se preiau chitarile cu microfon si se foloseste mixerul ca sa auda si ceilalti ce canti..Singurul care mai poate intra in mixer direct e bass-ul printr-un DI, sau clapa dar doar asa daca n-ai un amplif de bass / clapa mai capabil care sa aiba iesire XLR buna.....Dar tot cel mai bine e sa canti cu bass-ul prin amp de bass.

Cam asta e.... in rest bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Mai oameni buni..numai inteleg nimic...care are dreptate si care nu???Spuneti-mi ...vreau o parere certa?Cum e mai bine..cu instrumentele in mixer direct...sau amplificate ulterior??

Adica...vreau sa aflu...ca sa stiu ce sa iau...ce sa cer la lume sa-mi dea...Macar boxele le am =))...In plus vreau si calea cea mai ieftina...

Edited by turshuanzen
Link to comment
Share on other sites

sal bajeti! Din tot ce ati spus mai sus eu nu l-am inteles decat pe iliescu. alalalt (elmusicante) care se baga in seama si zice ca iliescu greseste nici nu ma uit la el. INVATA SA TE EXPRIMI BAH OMULE! MA DISPERI! AM CITIT postul tau de 3 ori si tot nu te inteleg.

Va rog sa ne mai explice cineva ink 1 data clar.

Va multumesc anticipat!:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Muzicantu are dreptate... chitarele bagate direct in mixer suna ca dreacu. Sunt obosit si nu am chef de explicatii... da revin maine dimineata fresh :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Deci sa inteleg...ca..la chitara imi tre un amplificator inainte de a intra in mixer?dar nimic mai mult??celelalte pot intra asa?Si...bine..bag chitara in amplificator...si apoi o mai bag in mixer?sau o scot pe un difuzor distinct?

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Deci sa inteleg...ca..la chitara imi tre un amplificator inainte de a intra in mixer?dar nimic mai mult??celelalte pot intra asa?Si...bine..bag chitara in amplificator...si apoi o mai bag in mixer?sau o scot pe un difuzor distinct?

 

Imi raspundeti va rog: :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

Iliescu mergea pe ideea ca nu aveti bani si de amplificatoare pentru instrumente, ci doar de procesoare.

 

 

asa e...vrem solutia simpla...suntem o trupa...daca as fi cantat numai eu...mi-as fi luat numai pt chitara..de toate...dar mie imi trebuie o solutie ca sa impac toata trupa...

Link to comment
Share on other sites

Guest elmusicante

sal bajeti! Din tot ce ati spus mai sus eu nu l-am inteles decat pe iliescu. alalalt (elmusicante) care se baga in seama si zice ca iliescu greseste nici nu ma uit la el. INVATA SA TE EXPRIMI BAH OMULE! MA DISPERI! AM CITIT postul tau de 3 ori si tot nu te inteleg.

Va rog sa ne mai explice cineva ink 1 data clar.

Va multumesc anticipat!:)

 

Bajete.... Bah omule....Pacat ca ai citit de 3 ori si n-ai inteles nimic.

Am zis f. simplu. In ordine :

1) <<Repetitia ca o trupa de rock trebuie sa fie asa: fiecare cu amplificatorul de instrument si vocea in Mixer apoi in P.A (sau monitoare amplificate). >>

2) Apoi...<<Deci ce spunea Iliescu << In ideea in care vrei sa faci o treaba cat de cat profi iti sugerez urmatoarea varianta. Obligatoriu iti trebuie un mixer. In mixer se intra direct cu instrumentele (nu prin amplificator sau orice altceva). >> Asa nu e profi... nici un "Profi" nu repeta prin mixer.

>> asta despre ce zicea Iliescu

3) Apoi despre cum NU se foloseste un mixer <<NU... In mixer NU SE INTRA DIRECT CU INSTRMENTE.... Cu chitarile in mixer??!!... Nu bagi chitara direct in mixer, nici chiar prin DI, procesor sau alte efecte. ....de-aia suna chitarile ca un cur pe la noi, chitara trebuie amplificata cu un amplif de chitara.>>

4) Apoi despre cum se foloseste un mixer << Sau doar daca ai o sala de repetitii de 200 mp (ceea ce nu cred ca e cazul) , se preiau chitarile cu microfon si se foloseste mixerul ca sa auda si ceilalti ce canti.. Singurul care mai poate intra in mixer direct e bass-ul printr-un DI, sau clapa dar doar asa daca n-ai un amplif de bass / clapa mai capabil care sa aiba iesire XLR buna.....>>

Nu e simplu?? Ce ar trebui sa mai explic aici?

 

Bafta la cantat!!

Link to comment
Share on other sites

Guest elmusicante

asa e...vrem solutia simpla...suntem o trupa...daca as fi cantat numai eu...mi-as fi luat numai pt chitara..de toate...dar mie imi trebuie o solutie ca sa impac toata trupa...

Da e cea mai ieftina (cum a zis si cearny) dar turshuanzen nu a zis la inceput in primul post ca vrea cea mai ieftina varianta. A intrebat doar cum se conecteaza instrumentele. Si am zis ca parerea mea e ca nu se canta cu instrumentele direct in mixer... Normal, in mixer poti baga orice, si cobza cu fuzz, dar important e ce suna cel mai bine prin mixer.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

De acord cu cearny, cu mentiunea ca neaparat trebe un SansAmp pentru bass.

 

 

Hmmm...pai dupa cum am ajuns...sa vad...imi trebuie f multi bani! ceva mai simplu nu aveti??adica..nu inteleg...atatea lucruri iti trebuie ca sa repeti??ceva simplu...nu exista???

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

nu prea :)

 

Si vrei sa zici..ca Nirvana cand s-au apucat in garajul lor de cantat aveau toate astea? :) parca erau f saraci oamenii...:-/Asa...trebuie sa existe niste aparate nu f "multe si scumpe" care sa te lase sa canti.De aceea am postat aici...pentru ca nu stiu nimic despre aparatura muzicala.

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

cel mai ieftin mod cam asta ar fi...mixer(cu totul bagat prin el) + boxe...si ca sa sune ok oricum trebuie investiti bani multi

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

cel mai ieftin mod cam asta ar fi...mixer(cu totul bagat prin el) + boxe...si ca sa sune ok oricum trebuie investiti bani multi

 

hm...pai... se aude..macar fara bazaituri...sau sunete pe fundal...ca la pick-up...??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.