www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ma Poate Ajuta Cineva Si Pe Mine In Legatura Cu Un Boss Gt 8?


Guest Koslov
 Share

Recommended Posts

Guest Koslov

Mi-am cumparat un boss gt 8 in urma cu vreo 2 saptamani si n-am reusit sa scot nici un sfert din ce spun producatorii ca poate sa faca!Am citit o gramada de posturi pe boss gt central si mi-am downloadat si "Boss gt 8 Brilliance" dar nu prea mi-au fost de folos.

Ideea e ca eu nu am prea inteles treaba cu "level matching/Unity gain" ,am facut cam tot ce spun astia adica :setez "input level" astfel incat bara "Output level" sa se situeze sub al doilea "U" din output level...Toate-s bune cand e vorba de preampuri (si nimic altceva,adica nu am mai adugat nici un effect patchului) clean...Cand schimb pe un preamp mai heavy cum ar fi R-fier Mdn 2 toata treaba se duce naibii,desi bara de la output meter e Ok,(Gain=34,patch level=80, preamp level 40, Input level +5db,Input presence 0db,Output level= ora 1) deoarece aud zgomote de fond destul de mari,"broom-uri".

Cei de pe boss gt central mi-au spus ca as putea avea probleme cu impamantarea dar am impamantat tot ce se putea impamanta de la carcasa de metal a aparatului pana la sursa de alimentare.M-am gandit ca as putea avea probleme si cu filtrajul (din cauza sursei de alimentare de toata prastia) asa ca pe fiecare dioda de pe puntea de diode am adaugat cate un condensator dar tot degeaba...

Cei de pe boss gt central nu mi-au mai raspuns......dar am impresia ca imi scapa ceva de la setari.....

Aveti vreo idee?!?Multumesc anticipat!

 

Am uitat sa mentionez ca folosesc o pereche de casti care le introduc in portul "phones" a aparatului!

Link to comment
Share on other sites

Este clar de la imput level, sau oricum este si asta o cauza, cum a spus si dgeekoo, micsoreaza imput levelul pana pe la -5 si vezi si de patch level, e bine sa il dai mai incet, eu il am pe la 50, dar merge si mai mult, p la 70-75 maxim zic eu.

Cat despre output level, tine-l la jumate, ca daca il dai mai tare sau mai incet se modifica, evident, sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Koslov

Am mai avut ceva incercariesuate zilele astea...Partea proasta e ca am zgomot de fond si la -20db (cu aceleasi setari).

Folosesc un Bc rich assassin fx6!

As ruga un posesor au unui gt 8 sa testeze si sa-mi spuna si mie daca intampna aceleasi probleme la acelasi effect cu acleasi setari

 

 

R-fier Mdn2

Gain=34,patch level=80, preamp level 40, Input level +5db,Input presence 0db,Output level= ora 1.

Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Incearca setarilea gen: gain 35-40 (gain sw low) sau gain 60-65 (gain sw middle) , patch level 50, preamp level 70-75, imput presure 0-1 db, output level ora 12.

 

Eu cam asa merg, mrg pe preampul R-fier Mdn1...ar trebui sa sune bine, s-ar putea sa mai trebuiasca sa scazi la gain si la preamp level dar te descurci...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.