www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problemã Bridge Chitara Bass.


Santal
 Share

Recommended Posts

Hello,

 

Am un Squier Jazz Bass (4 corzi )de vreo 2 ani ºi în ultima vreme am început sã am o problemã destul de enervantã cu el: corzile La ºi Mi se rup exact la bridge. În primã fazã am crezut cã am eu un stil mai violent de a cânta (cânt într-o trupã de ska punk ºi folosesc pana în majoritatea timpului) însã chiar nu dau tare-n corzi.

 

În ultima vreme am observat cã chiar la bridge (pe aceea piesã pe care trec corzile) am un fel de depunere sau, mã rog, un "ciot" ( ca sã-i zic aºa) care cred cã secționeazã coarda atunci când cânt. Întrebarea este: de unde pot face rost de un nou bridge? cam cât m-ar costa? ºi dacã aº putea face rost doar de o anumite parte din bridge, adicã acea piesã care-mi face probleme.

 

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Hipster

Nu este cazul sa schimbi tot bridge-ul, se pot schimba saddle-urile individual. Dar din ce stiu eu, acestea se comercializeaza in seturi de 2, 4 6, nu la bucata. Ma rog depinde ce gasesti, plus ca ai rezerve in caz ca se rupe vre-unul sau ai din nou probleme.

 

http://www.allparts.com/Bass-Saddles-s/7.htm

 

Acum depinde, acele cioturi nu pot fi rectificate? Daca da, atunci cred ca iesi mai ieftin. Atentie sa nu lasi margini taioase dupa rectificare, rezultatul ar fi acelasi (corzi rupte, in scurt timp).

 

Nu stiu sa iti recomand un anume magazin din Ro, pentru ca, de obicei, fiind mici si multe, piesele de schimb nu prea sunt listate pe site-uri. Poti sa faci o tura de magazine, sau sa dai niste telefoane si sa intrebi daca au asa ceva, mergi si le iei.

 

Ai putea sa incepi de la reprezentanta: http://guitarshop.ro/

 

Referitor la 'tura de magazine', depinde si de pe unde esti.... :rolleyes:

 

Spor la reparatie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.