www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha Rbx-375 Rosu, Aka Rosie


Tzucky
 Share

Recommended Posts

Se vinde bass-ul mai sus amintit (poze atasate) , la pachet cu:

 

- Gigbag Proel BAG220P

 

- strap Fender rosu, latime 5cm

 

- cablu Ibanez DSC10RD, 3m, shielded, invelis textil

 

post-21729-0-23290700-1344091722_thumb.jpg post-21729-0-14580400-1344091729_thumb.jpg post-21729-0-79903200-1344091736_thumb.jpg

 

Istoric: Numita <Rosie> mi-a fost bass de backup pe scena in perioada 2005-2007, dupa care a stat necantata vreo 3 ani (paienjeni intre corzi and so on), dupa care am cantat-o exclusiv in casa, in ultimii 2 ani, la nivel de hobby.

 

Motivul vanzarii: Upgrade (la MM), si downgrade (la 4 strings).

 

Cine (cred eu ca) ar trebui sa fie interesat:

 

1. Cei care acum invata bass-ul. Daca te afli in aceasta categorie, as vrea intai sa te felicit pentru decizia de a te apuca de studiul bass-ului. Iti va place RBX-ul pentru griff-ul prietenos, subtire, distanta dintre corzi sub medie, dar mai ales pentru sunetul incredibil pentru categoria asta de pret. Sound-ul e esential mai ales la inceput, daca nu suna “coios”, sa te traga sa canti, e mai mare probabilitatea sa te lasi.

2. Cei care au nevoie de bass-ul al doilea pe scena. Adica ai nevoie de bass de back-up (daca nu ti s-a rupt pana acum o coarda in live, nu astepta sa se intample pana sa investesti in al doilea bass, momentul cu schimbatul corzii pe scena e penibil), sau iti trebuie un bass secundar cu 5 corzi, pentru alea doua piese din playlist in care folosesti cvarta inferioara Mi-ului gros.

 

Ton/versatilitate: Din punctul meu de vedere, bass-ul e gandit pentru rock: de la de la 70s, trecand prin metale grele, pana la nu-metal si alternative, cu siguranta vei reusi sa setezi un ton care sa se potriveasca. Tonul este rotund, cu atac, nu neaparat foarte cald, insa cu siguranta cu "koae".

 

Stare estetica: Bassul este impecabil, Atat corpul cat si fretboard-ul au fost curatate periodic cu ceara/polish/ulei, indiferent daca am folosit sau nu bass-ul. Mai am jumatate de sticla de ulei de lamaie Dunlop pe care il fac cu placere cadou viitorului posesor.

 

Stare functionala: Din nou, impecabil. Pot-urile/cheile nu au joc, dozele isi fac treaba cum trebuie, geometria e impecabila, nu falseaza, nu iese din ton. Bass-ul e setat conform preferintelor mele: mid-to-low action, doza bridge sus, doza neck ceva mai departata de corzi, setat pentru acordaj in Mi curat. Din punctul meu de vedere nu exista “setat impecabil” la bass, e 100% chestiune de gust.

In cazul in care cumparatorul va fi un “junior”, ofer asistenta pentru un setup pe gustul si conform stilului sau.

 

 

Pentru comoditate, iata la final si specificatiile producatorului:

 

· Construction Bolt-on

· Scale Length 34" (863.6mm)

· Fingerboard Rosewood

· Radius 23 5/8" (600mm)

· Frets 24

· Body Alder

· Neck Maple

· Tuners Diecast

· Bridge Diecast

· Pickups Humbucker x 2

· Pickup Switch N/A

· Controls Master Volume, Pickup Balancer, 2-Band EQ

Mai multe detalii aici: http://uk.yamaha.com...ses/rbx/rbx375/

 

Iti multumesc ca ai avut rabdare sa citesti pana aici. Ca recompensa, iata datele de contact si pretul.

 

Pret: 990 RON (inclusive accesoriile mentionate)

Contact: tzucky@gmail.com, 0723 349 222

 

Desi sunt constient ca probabilitatea e extreme de mica, accept si schimburi cu EB MM Stingray 4, exclusiv maple fingerboard. Evident, cu diferenta din partea mea.

 

Livrare: Bass-ul se poate vedea si proba in Bucuresti – Rahova (la mine acasa), sau oriunde altundeva in Bucuresti (la tine acasa sau la tine la sala). Datorita lipsei unui hardcase, bass-ul se vinde numai cu predare personala, nu trimit prin curier.

 

Multumesc!

 

 

Later edit:

Modelul RBX375 inca se fabrica, si a devenit peste ani un succes comercial pe zona de entry level.

Imi spunea saptamana asta un coleg de breasla ca seriile noi de RBX-uri nu se compara cu cele din 2004-2008.

N-am idee, in afara de Rosie n-am avut ocazia sa pun mana pe alta scula similara, cu atat mai putin ceva din loturile recente.

Insa luand de bun ce mi s-a spus omu', va invit sa testati un RBX din 2005, si sper sa va surprinda placut.

Privitu', ascultatu' si probatu' is gratis, asa ca... va astept. Tea and cookies on the house.

Edited by Tzucky
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salut Florin,

 

Momentan vanzarea bass-ului rosu, subiect al acestui thread, e suspendata (bassul e in teste la un potential cumparator)

Insa, iti recomand cu caldura un RBX 375, de preferat pre-2008.

In cazul in care nu se finalizeaza tranzactia cu actualul tester, imi permit sa te contactez.

Toate bune,

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.