www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot De Fond Suparator


Guest xkyve
 Share

Recommended Posts

Guest xkyve

Mi-am cumparat recent un combo Laney LX35 si o chitara electrica Epiphone LP100. Cablul este un Ibanez DS Series 6,1 m.

http://www.esound.ro...X35,p-6596.html

http://www.esound.ro...st,p-15439.html

 

Amplificatorul produce un bazait destul de suparator chiar si la volum mic (zgomotul creste foarte mult la volum mare) doar atunci cand este inserat cablul. Zgomotul persista chiar daca la celalalt capat este conectata sau nu chitara electrica (deci cu sau fara chitara zgomotul se aude).

 

Am mai remarcat ca atunci cand conectez chitara electrica puntea (bridge) se incarca electrostatic (cel putin asa cred). Simt furnicaturi mici atunci cand pun mana pe punte si asta m-a speriat foarte tare. Aceste furnicaturi sunt foarte mici, cateodata nu le simt. Un amic de-al meu nu le simte deloc, poate are pielea mai groasa (si crede ca am innebunit, lol :))

Chitara electrica merge in rest ok, mai trebuie sa o acordez si sa cobor corzile.

 

Mentionez ca nu am impamantare, dar este asta cauza principala? Ati mai intalnit asa ceva? E grav, credeti ca poate fi ceva stricat la echipament? Voi face o impamantare si va voi spune rezultatele, dar pana atunci ma mai puteti sfatui?

 

Am incercat si in alt loc al casei, zgomotul e la fel, dar de data asta nu m-am mai curentat (sau cel putin nu am mai simtit).

 

Zgomotul se atenueaza atunci cand pun mana pe punte,

 

Multumesc, o zi faina

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

Merci de raspunsul prompt. Voi face impamantare. M-am speriat fiindca am crezut ca era de la echipament.

Link to comment
Share on other sites

Guest xkyve

E normal ca bolt-on neck sa fie distantat asa cu suruburi? Sa nu fie insurubat la maxim?

post-21919-0-84748800-1342803763_thumb.jpg

post-21919-0-93366000-1342803765_thumb.jpg

post-21919-0-90966300-1342803767_thumb.jpg

post-21919-0-85252900-1342803769_thumb.jpg

Edited by xkyve
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.