www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ore Pe Zi


Guest alexarrt
 Share

Recommended Posts

Guest alexarrt

Buna. Fac chitara de jumate de an (cu profesor). Am ajuns la schimbarea acordurilor F shape si B shape (stiu deja celelalte acorduri "open chords") pe tot gatul chitarei, cantand astfel cantece in mai multe pozitii (+fingerstyle, teorie si mai multe lucruri). La inceput faceam 15-30 de min pe zi, apoi o ora, doua ore iar acum am multe exercitii de facut (cantece in toate gamele majore in mai multe pozitii) si chiar daca fac numai 5 min din fiecare exercitiu tot imi ia cam 3-4 ore sa le fac pe toate. Trebuie sa precizez ca de cand m-am apucat de chitara cant zilnic si asta a devenit un obicei deci nu mie neaparat greu sa fac mai mult timp pe zi insa am auzit ca daca faci prea mult timp nu o sa te poti concentra la fel de bine si 1-2 ore faci bine iar celelalte ore le faci degeaba. E adevarat? Si daca da atunci cum asi putea sa imi impart exercitile in asa fel incat sa nu le fac de pomana? Si o intrebare optionala, cam ce ar trebui sa stiu dupa 6 luni de cantat la chitara? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Buna. Fac chitara de jumate de an (cu profesor). Am ajuns la schimbarea acordurilor F shape si B shape (stiu deja celelalte acorduri "open chords") pe tot gatul chitarei, cantand astfel cantece in mai multe pozitii (+fingerstyle, teorie si mai multe lucruri). La inceput faceam 15-30 de min pe zi, apoi o ora, doua ore iar acum am multe exercitii de facut (cantece in toate gamele majore in mai multe pozitii) si chiar daca fac numai 5 min din fiecare exercitiu tot imi ia cam 3-4 ore sa le fac pe toate. Trebuie sa precizez ca de cand m-am apucat de chitara cant zilnic si asta a devenit un obicei deci nu mie neaparat greu sa fac mai mult timp pe zi insa am auzit ca daca faci prea mult timp nu o sa te poti concentra la fel de bine si 1-2 ore faci bine iar celelalte ore le faci degeaba. E adevarat?

 

Nu, poti sa canti si 14 ore, depinde de tine. Daca vezi ca te lasa concentratia, uita-te la niste tate un minut-doua si intoarce-te la cantat. Important e sa canti cu un obiectiv precis in minte si cu multa atentie.

 

Si daca da atunci cum asi putea sa imi impart exercitile in asa fel incat sa nu le fac de pomana?

Nu stiu ce exercitii faci asa ca nu am cum sa-ti zic cum sa le imparti.

 

Si o intrebare optionala, cam ce ar trebui sa stiu dupa 6 luni de cantat la chitara? Multumesc anticipat.

Nu-i relevant. Stii ce ai invatat. Daca nu esti multumit cu nivelul la care esti, canta mai mult. Important e sa stii ce vrei sa invati, cum se invata eficient, si sa fii consistent.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

guitar88 ti-o zis foarte bine. Tu stii mai bine cat timp poti sta concentrat. Cand vezi ca nu mai poti si nu mai poti si o dai in bara, iesi, bea o bere, fumeaza o tigara, fa altceva care sa iti distraga atentia de la cantat. La mine uneori se intampla cand vreau sa invat o piesa sa imi pierd concentrarea/ rabdarea destul de repede. Eh atunci ori fac altceva cateva minute ori incep si zdrangan cateva piese pe care deja le stiu si le stapanesc bine. Apoi revin la piesa pe care vreau sa o invat si merge mai usor. E ca si cum ai invata pt la scoala. Nu toti pot toci de dimineata pana seara. Asa ca unii (oamenii normali :) ) au nevoie de pauze intre lectii, intre esee si alte d'astea.

La celelalte doua intrebari nu am ce sa iti spun mai mult decat ti-a spus colegul.

Tu stii mai bine ce exercitii faci si ce poti dupa 6 luni. Eu, unul, dupa 6 luni nu prea stiam mare lucru. Cantece usurele dintr-o carte, cateva acorduri, exercitii. Daca tu simti ca evoluezi intr-un ritm satisfacator pentru tine, atunci e foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Ti-a zis bine guitar88 ce ti-a zis.

 

Eu as zice in plus ca nu cred ca exista exercitiu "facut degeaba". Alege-ti exercitiile in functie de ce stapanesti cel mai bine si ce stapanesti mai putin bine. Adica ai putea, de exemplu, sa acorzi mai mult timp exersarii tehnicilor (sau melodiilor, in fine, ce faci tu acolo), si ceva mai putin timp celor pe care le stapanesti deja foarte bine. Alea le poti folosi eventual chiar ca mijloc de relaxare, cum a zis si metal_messiah.

 

Si, foarte important (desi s-a mai zis), daca te enervezi sau iti pierzi interesul atunci cand nu iti iese ca lumea un exercitiu, nu dispera. Opreste-te putin (5-10-15 min, cat vrei tu), atat cat sa te relaxezi si sa poti sa o iei de la capat dupa ce te-ai linistit. Dupa ce te-ai calmat, incearca din nou ce nu ti-a iesit. Poate de data asta o sa iasa mai bine. Daca tot nu merge, calm down again and keep on trying.

 

Din proprie experienta iti zic ca daca esti deja nervos dupa ce nu ti-a iesit un exercitiu anume sau o melodie pe care o tot repetai deja de cateva zeci de minute, ai sanse mari sa nu-ti iasa mare branza nici in continuare, pentru ca deja nu mai esti relaxat. Or, cantatul la chitara presupune sa fii relaxat... cu cat esti mai incordat, cu atat sunt sansele mai mari sa nu iasa ce trebuie. Deci, trebuie sa ai rabdare cu tine si sa nu-ti pierzi speranta (si interesul :)) daca ceva nu iese bine, chiar si dupa mai mult timp de exersat acelasi lucru.

 

Nimeni nu poate sa-ti spuna ce ar trebui sa stii dupa 6 luni, dupa un an, dupa 5 sau dupa 10 ani de chitara. Depinde numai de cat de mult timp acorzi tu studiului. Eu, spre rusinea mea, am aproape 6 ani de chitara si sunt varza, nu stiu game, nu stiu mare lucru, doar niste acorduri, si in rest fac improvizatii simple. Asta din cauza ca nu am avut si nu am timp sa ma ocup temeinic de chitara. Fac progrese, insa foarte mici. Deci, nu exista o regula anume referitor la ce ar trebui sa stii dupa x luni/ani de chitara.

 

Multa bafta! :)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.