www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amintire cu haiduci


Guest arrakis
 Share

Recommended Posts

Guest arrakis

Salut. Vreau sa invat si eu "Amintire cu haiduci", dar din pacate nu reusesc sa imi dau seama care este bataia :) Poate cineva sa ma ajute? thanks....

Eu mi-am luat chitara in urma cu 7 luni (Hora Reghin- 3/4) si pana acum am incercat sa ma axez pe picking. Stiu cateva inceputuri la mai multe melodii (stiu ca ar fi trebuit sa exersez mai mult, dar nu am suficient timp). In urma cu cateva zile am hotarat sa incerc si strumming, dar intampin o groaza de probleme: nu am rapiditate la schimbarea acordurilor, nu reusesc sa prind bataia unei melodii, abia nimeresc ritmul dupa ce aflu bataia etc.

Voi cum a-ti invatat strumming? Cu ce a-ti inceput prima data?

Link to comment
Share on other sites

si eu vreau bataia la amintire cu haiduci.. cu exercitiu o sa schimbi si acordurile mai usor.. dar si pe mine bataia ma omoara, peste tot am acordurile si versurile dar bataia nu, care mi se pare cruciala, mai ales pt incepatori.. am tot incercat sa-mi dau seama..

 

am impresica e ca incepe cu un ssjs si sigur e o pauza dupa ceva.. nu stiu.. mi-a iesit ceva dar chiar nu stiu.. vrem bataia :)

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

am auzit replica asta nu va mai repetati :) e vb ca nu stim tehnica..

am inteles si bagat la cap.. urechea.. dar noi v-am cerut bataia...

stiu sa fredonez melodia dar nu stiu cum s-o fac la chitara :)

 

ps: a-m se scrie am si folosin-dune se scrie folosindu-ne, app de invatat :)

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

dass101, nu am cerut sa ne invatati sa auzim ritmul unei melodii. Am cerut doar bataia de la "Amintire cu haiduci" pt ca reusesc apoi destul de usor sa prind si ritmul. Suntem inca la inceput, incearca si tu sa fi intelegator (ma indoies ca tu nu ai intampinat probleme).

Uite, in seara aceasta am incercat si "Wondewall" de la Oasis, si suna acceptabil daca lovesc corzile in continuu de sus in jos (ritmul l-am prins imediat), dar ma intreb daca e ok asa, sau melodia se canta mai bine in alt fel (cu o bataie diferita). Mentionez ca am mai incercat si in sensul acesta: jjj ss js, dar nu suna la fel de bine ca prima metoda.

Dupa cum vezi am incercat si singur, dar nu vreau sa persist in greseala pt ca e destul de greu dupa aceea sa repar o problema care a devenit obisnuinta.

Link to comment
Share on other sites

exact, deci in concluzie daca cineva vrea SI STIE sa ne raspunda la intrebare, il rugam sa ne raspunda.

am intrebat ceva, nu vrem teorie ieftina, de care am mai auzit si aici si cine mai stie pe unde.

 

totusi pana acum per total ma declar multumit de ajutorul primit si in principal moral... am mai intrebat de mult ceva si mi s-a dat un raspuns arogant de sa-mi stea mintea in loc, dar membri veterani rgc au intervenit cu niste replici de m-au uns pe inima si m-au ajutat sa continui sa invat... si le multumesc mult :)

 

la link-ul dat mai sus cand mi-a iesit rapa, am avut asa un extaz fantastic... am simtit, da iese.. a fost fantastic, multumesc celor care mi-au zis bataia :)

Link to comment
Share on other sites

am auzit replica asta nu va mai repetati :) e vb ca nu stim tehnica..

am inteles si bagat la cap.. urechea.. dar noi v-am cerut bataia...

stiu sa fredonez melodia dar nu stiu cum s-o fac la chitara :)

 

ps: a-m se scrie am si folosin-dune se scrie folosindu-ne, app de invatat :)

 

Mai citeste primul post, dupa aia pe al meu, si poate o sa te prinzi :( Nu de bataie, de gramatica.

Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

Mai citeste primul post, dupa aia pe al meu, si poate o sa te prinzi :) Nu de bataie, de gramatica.

 

Point taken.. :) Imi cer scuze pentru greseala ....si in acelasi timp iti multumesc ca m-ai avertizat.

Totusi, hai sa ne intoarcem la ideea initiala. Deci, daca ai si alte lucruri de impartasit cu noi, le asteptam cu placere (ma refer la bataia pentru "Amintire cu haiduci" si eventual cea pentru "Wonderwall" de la Oasis).

thanks again..

Edited by arrakis
Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

Da, am un sfat. ASCULTATI piesele, si cintati-le asa cum va suna voua bine, respectind ritmica si balansul piesei.

It's that simple.

Vorbesti de la un nivel mult superior noua, la care dorim si noi sa ajungem. Till then, we seek enlightenment :) . Am si eu o intrebare pentru tine, ai invatat chitara complet singur, cu prieten (prieteni) sau ai luat lectii de la un profesor? In cazul in care ai fost autodidact si ai prins totul singur, atunci ai tot respectul meu si iti promit ca o sa ma straduiesc mai mult inainte de a pune o cerere pe forum. In celelalte cazuri, sfaturile tale nu au nici o valoare.

 

P.S. Nu uita ca cererea a fost postata la sectia "Pentru Incepatori", iar tu abordezi un ton care nu e in corcondanta cu asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mestere, dupa cum s-a mai zis... daca nu prinzi bataia dupa ureche, e grav. E grav de tot... degeaba te victimizezi pe aici ca "e lumea rea" si toti te luam de sus. Nu cred ca e vreunu dintre noi, astia "superiorii" care sa fi stat sa intrebe ca milogu despre bataia unei melodii. Am ascultat-o si am prins-o...

 

Si mai mult... eu sunt mai tembel de felu meu... ce intelegi prin ritm si ce intelegi prin bataie? Ca mie mi se par cam acelasi lucru...

Link to comment
Share on other sites

1. Da, am invatat chitara singur.

2. Pe vremea cind am invatat eu nu existau taburi, forumuri si partituri. Nu exista nici macar internet, va vine sa credeti? :) Asa ca am fost nevoit sa ASCULT.

3. Eu sint dispus sa fac ceva sa te ajut. Te rog sa imi spui tu cum poate fi explicat balansul si bataia unei melodii in scris si iti promit ca iau piesele si o sa fac asta.

 

PS Ca sa fiu complet sincer a fost un baiat care mi-a aratat acordurile de baza.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

2. Pe vremea cind am invatat eu nu existau taburi, forumuri si partituri. Nu exista nici macar internet, va vine sa credeti? :) Asa ca am fost nevoit sa ASCULT.

sa mor io... de ce dreaq imi aduci aminte de vremurile alea?

da' de fapt era chiar misto.... ascultam o tona de muzica si citeam o juma de tona de carti :):)

acu....p*la

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

dass101 - Multumesc pentru sinceritate :) .

Nu incercam sa ma victimizez, dar asa cum am explicat si in primul post, nu am timp suficient pentru chitara (facultate, serviciu). Incercam sa reduc din handicapul acesta apeland la voi.

MrJackson, am explicat tot in primul post ca abia m-am apucat de strumming (pana acum am exersat picking, rezultatele fiind acceptabile). Sunt capabil sa inteleg bataia si ritmul la unele melodii (am dat exemplu Wonderwall care imi iese binisor), dar chiar nu reusesc cu piesa lui Vali Sterian (pot sa reproduc melodia in minte, dar nu stiu cum sa lovesc corzile ca sa sune asa cum o aud in original).

Si ca sa iti raspund la intrebare: prin bataie eu inteleg modul in care lovesti corzile (ex. jjss js), iar ritmul este compus din: viteza, timpul cat lasi corzile sa sune, pauzele care trebuie facute etc. Nu mi se pare deloc ca este acelasi lucru: poti sa lovesti corzile corespunzator, dar nu iese nimic daca nu ti cont si de celelalte lucruri.

Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

3. Eu sint dispus sa fac ceva sa te ajut. Te rog sa imi spui tu cum poate fi explicat balansul si bataia unei melodii in scris si iti promit ca iau piesele si o sa fac asta.

 

thanks.. Pai ai putea sa-mi dai doar bataia la "Amintire cu haiduci" asa cum am cerut initial (modul/directia in care se lovesc corzile)? Sunt sigur ca o sa reusesc singur cu balansul melodiei. Voiam sa stiu cum trebuie sa lovesc corzile, ca apoi sa exersez schimbarea acordurilor. Dupa ce o sa devina obisnuinta si obtin ceva rapiditate sper sa se apropie tentativa mea de sunetul original al piesei :)

 

k..tocmai am vazut raspunsul tau si o sa-ti trimit melodia in cateva minute.

Edited by arrakis
Link to comment
Share on other sites

Guest Master Yoda

Eu sunt incepator. O piesa pe care am vrut sa o invat dintotdeauna a fost amintitre cu haiduci... Am luat niste acorduri de pe net si am incercat cele trei variante pe care le-am gasit, ajungand intr-un final la una mai simplista (am degete mici si o chitara clasica, improprie cantatului de melodii folk). AM invatat singur ritmul doar ascultand piesa. Eu nu lovesc decat de sus in jos corzile si suna destul de bine piesa, asa cum ar suna ea pe o chitara clasica. Ceea ce am incercat eu sa spun este ca mai experimentatii cantareti ce au postat mai sus au dreptate... Trebuie sa asculti bine melodia, si iti vei da seama de ritm si toate cele... Asculta melodia in mai multe variante. Trage de pe ODC cate poti - Pheonix, Valeriu Sterian, ceva inregistrari de la munte cu diverse grupuri. Apoi ia fiecare acord in parte, canta-l si vezi cam cum ar trebui cantat ca sa sune exact ca si melodia... Repet, sunt cuvinte venite din partea unui om care de-abia s-a apucat. Nici macar numele acordurilor nu le stiu, ci le cant asa, instinctual...

Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

... Repet, sunt cuvinte venite din partea unui om care de-abia s-a apucat. Nici macar numele acordurilor nu le stiu, ci le cant asa, instinctual...

 

Am inteles. O sa incerc cu siguranta cat mai repede (problema e ca trebuie sa fac overtime week-end-ul acesta la serviciu :) ..). Sper sa am ceva mai mult timp saptamana viitoare. O sa va spun cum a mers. Inca o data, multumesc pentru sfaturi.

Edited by arrakis
Link to comment
Share on other sites

Dupa diverse butonari de mouse si programe luate de pe net, iata ce a iesit:

Rindul de sus de pe portativ reprezinta var 1, cel de jos var 2. Am senzatia ca cele 2 batai sint alternate in piesa. V inseamna dat in jos, celalalt semn, dat in sus. Portativul nu conteaza, e doar un mod de a pune unitatile de timp in masura.

V-am spus ca am luat-o ca pe o provocare.. :)

Oricum a doua oara n-o mai fac, mi-a luat ceva sa desenez chestiile alea :)

post-227-1155931318_thumb.jpg

haiduci_1.mp3

haiduci_2.mp3

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

dass101 iti multumesc mult. Sunt sigur ca o sa-mi fie de ajutor. Abia astept sa termin serviciul, sa ajung acasa si sa zdrangan la chitara :) pana imi iese melodia.

I owe you one! thanks a lot.

Edited by arrakis
Link to comment
Share on other sites

eu am invatat ceva important din topicu asta.. si anume sa prind ritmu... ce fac.. iau melodia o ascult si o cant pe lalala... si notez care-i m lunga, unde e pauza etc.. si iese ceva.. si pe urma incerc batai.. e corect??? sunt pe drumul bun? inca n-am incercat bataia propusa.... dar parca cu bataie doar jos.. si lasat nota cat trebuia pe mi la.. a iesit ceva ritm.. (eu nu prea am ureche.. recunosc :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest arrakis

TAB

j j j j s sj j j j s sj j j j s sj j j j

Em G D Em D G D Em

 

thanks Seraph...e exact ce voiam :) .. Anyway, m-au ajutat foarte de mult si celelalte rapunsuri. Am realizat ca faceam o greseala extrem de mare: de fiecare data cand voiam sa invat o melodie noua, incercam sa fac totul din prima (schimbarea acordurilor, ritm, viteza). Si desigur ca nu imi iesea mai nimic.

 

In cazul in care un incepator mai intra pe aici..., pentru mine merge cel mai bine metoda aceasta:

1. Invat mai intai cum sa lovesc corzile in ritmul piesei (cu corzile libere, sau folosind un singur acord ce apropie sunetul de cel al piesei originale).

2. Dupa ce stapanesc bine primul pas, trec la introducerea si schimbarea acordurilor.

Link to comment
Share on other sites

Eu am alta inrtebare:

 

 

Care e progresia de acorduri, ca n-am descifrat-o inca..... a si eu o stiu pe acordurile: Dm F C, dar nu au ordinea asta in melodie :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

thanks Seraph...e exact ce voiam :) .. Anyway, m-au ajutat foarte de mult si celelalte rapunsuri. Am realizat ca faceam o greseala extrem de mare: de fiecare data cand voiam sa invat o melodie noua, incercam sa fac totul din prima (schimbarea acordurilor, ritm, viteza). Si desigur ca nu imi iesea mai nimic.

 

In cazul in care un incepator mai intra pe aici..., pentru mine merge cel mai bine metoda aceasta:

1. Invat mai intai cum sa lovesc corzile in ritmul piesei (cu corzile libere, sau folosind un singur acord ce apropie sunetul de cel al piesei originale).

2. Dupa ce stapanesc bine primul pas, trec la introducerea si schimbarea acordurilor.

 

ma bucur mult daca te'am putut ajuta. spor! :)

 

 

 

Eu am alta inrtebare:

Care e progresia de acorduri, ca n-am descifrat-o inca..... a si eu o stiu pe acordurile: Dm F C, dar nu au ordinea asta in melodie :(.

 

ai mai sus o varianta (Em G D Em D G D Em). poti folosi de asemenea Am C G Am G C G Am, sau orice alta transpunere care iti vine mai la indemana. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest blue_veek

Am sa incerc sa lamuresc pe toata lumea...

M-ati provocat... :) deci: in poza: prima linie - armonia (chitara acustica pe care vrea toata lumea sa o invete)

a 2-a linie - solo (chitara electrica)

 

Btw: acordurile propuse de unii dintre voi nu cred ca sunt corecte: eu recomand: Am, C, G, Am, C, Am, G, Am, C, G, Am, C, Am, G, Am... (in ordinea asta, ca in poza...)

Sa vedeti ca suna muuult mai bine asa! (Am destula experienta la chitara pentru a spune asta)

 

De asemenea, sunt scrise si acordurile in TAB, pentru cei care nu vor sa-si bata capu cu "ce inseamna Am?"

Sagetile arata bataia...

Sper ca raspunsul dat de mine va va ajuta pe toti;

 

:)

Bafta la invatat... daca aveti nevoie de alte chestii (sfaturi, taburi etc...)

IM: blue_veek pe Yahoo Messenger...

post-4165-1171104358_thumb.jpg

post-4165-1171104714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.