www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech RP80


Adi91
 Share

Recommended Posts

As vrea niste pareri despre multiefectul asta de la cine a cantat pe el : http://www.musiciansfriend.com/srs7/produc...ge=3&rpp=10

 

Eventual niste genuri la care se preteaza, etc. :)

 

Si cum se situaza fata V-amp 2? mai bun, mai slab?

 

P.S. : pe langa pedala o sa folosesc un marshall jackhammer pt distoarse, daca are vreo importanta

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

multi efectele in general nu se preteaza la un singur gen; eu am digitech rp100a si iti pot zice ca sg lucru folositor de pe el sunt efectele (toata sectia), delay si reverb. compresorul nu e cine stie ce, cabsimurile si pickupsimurile sunt cam de decor iar la simularea de amp, gainul are o panta muuuuult prea abrupta (isi face bine treaba pt un incepator, sau daca iti plac sunetele sintetice); parca un v-amp2 ar fi mai bun :)

 

ps: mi se pare ca seria RP are acelasi DSP => calitatea sunetului e la fel

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Ok deci zici ca v-amp2 ar fi mai bun? si ce alte procesoare bune as mai putea gasi in limita a 100 $ pe musiciansfriend( nu stiu cat se raporteaza in romania). mai precizez odata ca voi folosi si un marshall jackhammer(este necesar acesta sau pot obtine distorsuri bune si din procesor)

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

chitara e ibanez rg350ex si am renuntat la jackhammer si la RP pentru a-mi lua un v-amp2. inca o intrebare ca sa nu mai fac un thread nou : ar merita mai mult sa-mi iau un dimarzio YJM in pozitia midle in locul unui sd 59 in pozitia neck? configuratia dozelor e HSH iar banii nu-mi permit sa inlocuiesc decat 2 doze si m-am gandit k ar fi mai bine sa pun YJM in middle decat 59 in neck. E corect? :)

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Guest alex90s

Dar merita un Digitech RP80 in schimbul unui Zoom G2? din cate am vazut pretul este acelasi, dar care suna mai bine?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Eu am aceeasi configuratie (HSH) si tin sa iti spun ca doze middle nu o folosesc mai de loc. Doar daca cant pe clean, merg pe pozitia 2 (un coil de la doza neck si doza middle) Dar asta cu dozele actuale. Concluzia e ca nu prea merita sa schimbi doza middle (daca tot nu ai bani)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.