www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nave De Croaziera Si Hoteluri In Asia ...


guitar88
 Share

Recommended Posts

Salut.

Iti recomand sa gasesti contracte direct la compania mama, nu la agenti.

De obicei agentii iau aproximativ 30-40 % din salariul tau. Asa ca nu iti recomand, eu am patit-o o data.

Nu cred ca vrei sa muncesti pentru ca unii sa stea acasa si sa iti ia banii munciti de tine din greu.

Salariile varieaza in functie de companie intre 2000 - 3500 (sau mai mult...) E sau $ in functie de tara de origine a companiei.

Alege companii mari cum sunt: Royal Carribean, Costa, MSC, Carnival, Norvegian Cruise Line si altele, nu cele no name cu 2 vapoare.

In functie de companie, ai nevoie de studii superioare muzicale, CV foarte bun, recomandari, multa experienta, un demo video excelent etc.

Totul este inclus, masa, cazare si bilete de avion, costumatii de scena...etc.

Alte cheltuieli cum sunt viza, vizite medicale nu sunt incluse.

Bafta la cat mai multe contracte bune.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Procedura este diferita de ceea ce se intampla pe la noi in show brizz-brizz.

Nu se dau auditii prin telefon ( din ce stiu eu cel putin...), este mai greu de intrat in sistem.

Eu am fost solist vocal in show, am activat in trio, cvartete si diferite alte formule, am trecut prin trupa de show ca intrumentist etc.

Companiile sunt foarte selective si isi aleg oamenii pe spranceana, concurenta este foarte mare.

Ai nevoie de recomandari de la muzicieni angajati la aceeasi companie, experienta muzicala, un demo video excelent pe care il trimiti la compania mama.

Cerintele pentru trio, cvartet, sau trupa de show sunt evident diferite.

La trupa de show trebuie sa citesti la prima vedere partituri, la trio sau cvartet la fel.

Ai nevoie de un repertoriu evergreen de minim 500-600 de piese, fiecare companie sau croaziera are un alt specific si trebuie cantat alt program.

La solisti vocali ai nevoie de foarte multe repetitii cu balerinii, sa inveti coregrafia, pozitia pe scena, piesele din programul de show etc.

 

Eu am trimis un demo la mai multe companii mari, am avut recomandari bune de la alti muzicieni care lucrau deja pentru ei si am prins contractele.

Ai nevoie de rabdare, primul contract este mai greu de obtinut, dupa care lucrurile vin de la sine. Este cumva o chestie de incredere din partea lor.

Salariul creste comparativ cu experienta si cu numarul de contracte la o companie.

Bafta in cautarea unui contract si unei companii serioase.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.