www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Ciudat La Chitara


Guest Nasuke

Recommended Posts

Guest Nasuke

Am un Ibanez RG720 cu doze EMG-707 si are un sunet foarte ciudat. Am facut o proba aseara si cand inregistram cu ea am observat asta in Reaper

 

2v115s6.png

 

Dupa cum se poate vedea o ia semnificativ mai mult in jos decat in sus cu frecventele, si e un output oarecum mic. Am bagat un kh-2 cu EMG81x sa vad diferenta si e o diferenta uriasa ca sunet si bara se umple uniform pe ambele parti.

 

Wiring-ul cred ca e facut bine pentru ca functioneaza tot, inclusiv switch-ul. O sa probez dozele individual dar sunt curios daca e posibil sa fie o problema din jack sau potentiometre.

 

Am atasat si o comparatie intre Kh-2 si Ibanez

 

 

Proba.mp3

Link to comment
Share on other sites

Uhm... ălea nu sunt "frecvențe" ci "amplitudini".

Probabil era mai util un sample fără distorsiune, chiar dacă e simpatic tonul. Ceea ce se vede arată a distorsiune asimetrică și e probabil o problemă de wiring sau e moartă bateria.

 

Wiring-ul cred ca e facut bine pentru ca functioneaza tot, inclusiv switch-ul.

Păi aparent nu prea funcționează, nu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Dozele sunt solderless deci ca wiring nu se poate decat sa fie ceva pus invers, dar asa nu ar merge deloc dar o sa verific oricum. Bateria e noua.

Link to comment
Share on other sites

Mai e posibilitatea ca preamplificatorul din doză să nu funcționeze corect, dar nu e ceva ce-ai putea remedia singur și mi se pare puțin probabil. Dacă ai cumpărat doza nouă explică-le situația celor de la EMG sau magazin (împreună cu samples clean, cum spuneam). Dacă nu, posesorul anterior a avut aceeași problemă (și dacă da, ți-ar fi spus?)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nasuke

Chitara am luat-o de la colegul de trupa deci stiu ca mereu suna asa. Bagata intr-un amp suna bine dar tot are sunetul mai ciudat. Tocmai am terminat de facut niste probe. Am bagat doza printr-un potentiometru si jack nou sa fiu sigur ca nu e de la wiring si tot asa suna, dar am observat ca daca scot bateria se aude mult mai bine desi nu are deloc distorsiune deci cel mai probabil ceva din preamp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.