www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acordarea chitarea cu floyd rose


fleschmmeister
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Acum miam luat un ibanez grg270 cu floyd rose...si problema mare e ca nu stiu cum sa o acordez!

Am incercat si sa intind coardele in ordinea: E gros - E subtire - B - A - G - D, dar acelasi efect lam obtinut.... intind o coarda si pe masura ce le intind si pe celelalte aceasta se dezacordeaza..

 

Cum se procedeaza???

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

chitara cu floyd se acordeaza din floyd. Trebuie sa ai niste surubele pe care le rotesti. Si cred ca s-ar putea sa ai si menghina sus ... unde incepe headstock-ul ... surubelele alea de pe menghina tre' sa fie stranse si apoi poti sa o acordezi din floyd...

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Salutare!

Acum miam luat un ibanez grg270 cu floyd rose...si problema mare e ca nu stiu cum sa o acordez!

Am incercat si sa intind coardele in ordinea: E gros - E subtire - B - A - G - D, dar acelasi efect lam obtinut.... intind o coarda si pe masura ce le intind si pe celelalte aceasta se dezacordeaza..

 

Cum se procedeaza???

 

Ordinea trebuie sa fie E - A - D - G - B - E. Se tot intind corzile (care banuiesc ca sunt noi) pana sunt OK (se asaza). Foarte important la Floyd este sa nu schimbi gauge-ul (grosimea) corzilor. De regula chitarile rg Ibanez vin cu 09 - 42 by default.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

si eu am avut chitara cu floyd , si imi lua o ora sa acordez chitara :)/

In principiu , trebuie sa tii cont de mai multe chestii: suruburile din floyd ( acordaj fin ) , de arcuri , si de cheitele de pe headstock .

eu procedam in urmatorul fel : acordam chitara de la cheite astfel incat suruburile de l acordaj fin sa fie infiletate la minim , apoi verificam daca floydul este in pozitie corecta ( trimitere la topicul " Floyd Rose Tricks" ) , apoi blocam corzile cu suruburile din nut , si ma apucam sa avordez chitara de la acordaj fin ( E , apoi E A , apoi E A D , E A D G si tot asa mai departe . )

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Salutare !

 

Deci ... :)

 

In prima faza slabesti inbusurile de la locking nut (chestia aia cu 3 imbusuri de la capatul grifului care are rolul de a strange corzile izoland portiunea vibranta a corzii de mecanismele de intindere pentru evitarea dezacordarii). Apoi aduci suruburile de reglaj fin de pe floyd la jumatea intervalului de infiletare. Slabesti corzile cam cu jumatate de tura de "cheitza" de la mecanismele de pe headstock (alea de sus) in ordinea asta e-B-G-D-A-E. In felul acesta te asiguri ca ai coborat toate corzile sub tonul normal. Sa nu ti se para ciudat ca floydul s-a deplasat in fata (inspre corzi). Acum folosind doar mecanismele de pe headstock incepi sa acordezi fiecare coarda in ordinea E-A-D-G-B-e. Repeti acest ciclu de cate ori e nevoie pana cand ajungi la acordarea perfecta a tuturor corzilor. Foarte important e sa pastrezi oridinea corzilor la fiecare ciclu. Nu le incurca! Cand ai ajuns la acordarea perfecta strangi cele 3 imbusuri de la locking nuts. Acum o sa observi ca iar s-a produs mica dezacordare. Acum vei folosi doar reglajele fine de pe floyd rose pentru realizarea acordajului care se va face in aceasi ordine de mai sus.

 

Spor la treaba!!!

 

Cu putin exercitiu o acordare de genul asta nu dureaza mai mult de 10 min.

 

P.S. Asta e metoda pe care o folosesc eu si mi se pare cea mai potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Si daca orice i-ai face vezi ca nu sta acordata (decat cu un semiton sau mai mult mai jos sau mai sus...) atunci trebuiesc reglate arcurile in spate.

Link to comment
Share on other sites

chitara cu floyd se acordeaza din floyd. Trebuie sa ai niste surubele pe care le rotesti. Si cred ca s-ar putea sa ai si menghina sus ... unde incepe headstock-ul ... surubelele alea de pe menghina tre' sa fie stranse si apoi poti sa o acordezi din floyd...

 

Numai acordajul fin se face din "floyd", dupa ce ai acordat-o normal, adica din "cheite".

Din "surubelele" alea care zici tu, :) dupa ce strangi menghinele, faci ultimele retusuri.

 

@TimeRobber

Dupa ce te obisnuiesti n-o sa-ti ia mai mult de 5 minute.

 

Mai multe amanunte aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2246&st=30

 

later edit: acum am vazut ce-a scris mai sus @iliescu(nu presedintele :) ), bingo!.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

Asta cu reglatul arcurilor e alta poveste. Eu am descris procedura in cazul in care arcurile sunt reglate ok. Dar acum ca tot am adus vorba. Ce inseamna ok? Arcurile sunt reglte ok atunci cand pozitia de echilibru a floydului e ok, adica atunci cand floydul sta perfect paralel cu corpul chitarii. In cazul in care la acordaj perfect floydul este prea in fata (spre doze) atunci suruburile arcurilor mai trebuie stranse un pic. Acest lucru va duce in mod firesc la "tragerea" floydului catre spate si in acelasi timp (atentie !!!) si la intinderea corzilor, corzi care atunci cand vor fi slabite pentru acordare vor duce floydul si mai in spate. Ce vreau sa subliniez e ca suruburile nu trebuie stranse pana se obtine pozitia perfecta a floydului ci pana la obtinerea unei pozitii de mijloc intre pozitia ideala si ce din momentul respectiv. Cealalta "jumatate" a miscarii floydului pana la pozitia corecta urmand a se realiza odata cu coborarea corzilor. Acelasi procedeu doar ca "pe dos" pentru cazul in care floydul e prea "pe spate"

 

Spor !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Numai acordajul fin se face din "floyd", dupa ce ai acordat-o normal, adica din "cheite".

Din "surubelele" alea care zici tu, :) dupa ce strangi menghinele, faci ultimele retusuri.

 

@TimeRobber

Dupa ce te obisnuiesti n-o sa-ti ia mai mult de 5 minute.

 

Mai multe amanunte aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2246&st=30

 

later edit: acum am vazut ce-a scris mai sus @iliescu(nu presedintele :) ), bingo!.

 

 

cam asa cum zici tu , dar depinde si de calitatea floyd-ului :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Calitatea floyd-ului n-are de-a face cu acordajul, calitatea floyd-ului are de-a face cu "dezacordajul" :)

si cu acordajul , dar numai in cazul in care e ruginit , si trebuie sa te chinui sa rotesti acordajul fin , si alte chestii pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.