www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Steinberger


Adi91
 Share

Recommended Posts

aparut, dupa cate stiu eu, pe la inceputul anilor `80, primul bass headless, dupa cronicile vremii respective cu un sunet total nou (materiale compozite-fibra de carbon). destul de multi artisti cunoscuti, chitaristi si basisti, au imbratisat moda acestui instrument (intre timp le-a mai trecut :) ). din punctul meu de vedere, avand ocazia sa probez o astfel de chitara (eugen mihaescu), pe la inceputul anilor `90, i-am gasit doua incoveniente majore: sunetul cam plastic si faptul ca nu se putea retasta, la vremea respectiva. :)

Link to comment
Share on other sites

Atentie la tara de provenienta: Korea sau USA, chiar daca nu se aplica diferentele majore de tip Fender / Squier. Modelele fabricate in USA sunt mult mai bine construite, mai ales ca este vorba de ALTE materiale decat in mod uzual: fibra de carbon sau diferire alte compozite SF.

Dar sunt, fara indoiala, instrumente de foarte buna calitate. Totusi, nu ar strica sa probezi o astfel de chitara daca ai ocazia.

Rock on.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un filmulet cu modelul Synapsis de la Steinberger.

Tipul acordeaza chitara, apoi o reazema pe 2 scaune si se urca pe grif, apui incepe sa se batzaie un pic, coboara de pe chitara si verifica acordajul. Nu se dezacordase.

Pe langa faza asta de circ, am mai vazut o demonstratie cu un tip care canta pe modelul respectiv in diverse stiluri, de la jazz la metale grele.

Alta chestie interesanta e ca are capodastru.E ca un cursor care se poate misca pe tot griful. E foarte practic si foarte usor de mutat de la o pozitie la alta.

Eu presonal nu sunt fanul materialelor compozite si al formelor alea ale corpului chitarei precum nici al neexistentei headstock-ului la o chitara.(vorba lui malex-opritor pt shrederi :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.