www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bobite De Alama Pe Un Reghin (1970Aprox).


Guest mikeyb
 Share

Recommended Posts

Guest mikeyb

Salutari tuturor.

 

Am pus mana pe o acustica reghin de prin anii '70. Arata super si nu are defecte tehnice.. Are gatu' si freturile mai drepte ca la chitara mea noua.

 

Nu am cu ce face poze momentan, poate o sa pun mai incolo. Dar arata asa (nu este a mea cea din poza):

 

248137793-5647750-700_700.jpg

 

 

Am luat-o la curatat. Am demontat-o, desurubat-o etc. Tot ce ii trebuie acum este un set de corzi noi.

 

Am observat ca are un mod mai... traditional de prindere. Corzile sunt innodate in jurul unor bobite de alama. Le am pe toate, dar nu stiu cum sa le prind in asa fel sa nu am probleme pe viitor (gen sa se slabeasca etc).

 

Se pot cumpara corzi deja cu acele bobite?

 

Multumesc in avans.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

corzile inodate in jurul "bobitelor de alama" sunt de metal?caci cam asa se vand mai toate corzile de metal,gata "inodate"...

Link to comment
Share on other sites

Guest mikeyb

corzile inodate in jurul "bobitelor de alama" sunt de metal?caci cam asa se vand mai toate corzile de metal,gata "inodate"...

 

cu tot cu acele bobite?

 

ps:

da. asa a venit din fabrica din ce am inteles, cu corzi de metal.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija, este foarte important unde pozitionezi calusul, piesa aceea neagra transversala pe care se sprijina corzile.

Acesta trebuie pus in asa fel incat si coarda E subtire si cea E gros sa aiba octava corecta la fret-ul 12.

Daca nota este mai inalta se muta mai inspre cordar, daca este prea joasa s emuta mai spre cheite.

Nu este neobisnuit ca in final calusul sa stea oblic.

Link to comment
Share on other sites

Guest mikeyb

Ai grija, este foarte important unde pozitionezi calusul, piesa aceea neagra transversala pe care se sprijina corzile.

Acesta trebuie pus in asa fel incat si coarda E subtire si cea E gros sa aiba octava corecta la fret-ul 12.

Daca nota este mai inalta se muta mai inspre cordar, daca este prea joasa s emuta mai spre cheite.

Nu este neobisnuit ca in final calusul sa stea oblic.

 

Stiu... vroiam sa fac un semn. Dar se pare ca si-a lasat timpul deja semnul. Se vede exact locul unde a stat acea punte (sau calus, cum ii zici).

Link to comment
Share on other sites

Guest mikeyb

O sa vad cum ii dau de cap. Daca nu o sa pice pe note... o sa gasesc pe cineva care a mai avut experienta cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.