www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Harley Benton


metallicu
 Share

Recommended Posts

Am pus mana pe Strat-uri Fender si Ibanez, Am pus mana pe LP, copie fidela dupa Gibson, adica varianta LP butucanoasa si grea...si am pus mana si pe FV. Eu ma impac cu ele nu asta e problema. Oricum o sa imi cumpar Epi LP Special II. Dupa cum am spus nu pot sa astept. O iuau pe aceasta pentru ca este cea mai potrivita in banii astia. Cu timpul o sa imi cumpar si ceva mai bun... Multumesc pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Erata, pe Guitar shop sunt si Jackson-uri V-style la 11 bulioane... http://guitarshop.ro/produs.php?pid=857 Acum daca te-ai decis sa achizitionezi acest Les Paul iti urez toate bune, sa nimeresti unul tare ca piatra si sa rupi corzile pe el sanatos. Sfatul oricarui om care si-a cumparat chitara este ca totusi sa cumperi din magazin si nu on-line. Daca poti treci pe la Ploiesti sau Bucuresti. La Ploiesti la Acrimo Sound are cel cu killswitch, DAR ATENTIE, zi-i sa aduca in magazin si sa IL PROBEZI. Nu sa iti trimita pentru ca nu se stie ce nimeresti. Eu am incercat SG-ul cu killswitch de la ei si era destul de decent pentru o chitara in pretul ei. Nu pot zice ca vai ce bine suna sau nu stiu ce, dar la mana neck-ul era comod, so your choice man...

Link to comment
Share on other sites

Da stiu de Jackson-urile alea, o sa imi cumpar peste 1 an poate...sa edem cum ma descurc cu banii...Oricum ma gandesc ca in Epiphone pot avea incredere ca e cel putin la fel de buna ca Squierul...Si oricum cu putina munca, un set de corzi noi si cateva customizari pot face dintr-un LP o chitara metal-looking foarte frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Si numai bine ai mai sta ceva vreme sa cumperi un jackson decat sa iei acum un epi LP care o sa il vinzi mai greu? :-?? just saying... Si trebuie sa sune bine pt metal... nu sa arate bine, ca nu vine nimeni la concert "Bah, suna de kko, da' iote ce metal arata..."

Edited by DJD
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma daca iti pui tu in cap poti canta metal suparat si pe o clasica pe care o preiei cu microfon si ii bagi n-spe mii de distorsuri si efecte.

Ce incearca baietii aici sa iti explice de doua pagini este ca e mai bine sa iti iei un ceva-mai-bun-ca-sunet dar mai-putin-metal-looking decat invers.

Nu inteleg si nu cred ca a inteles vreunul din cei care au incercat sa te ajute DE CE DRACU ESTI ASA FIXAT PE FORMA? Si eu cant si metal si alte chestii mai putin suparate. Am avut si Strat S-S-S si strat H-S-S, am cantat pe stratul unui amic pe care-si pusese doua humbuckere BC Rich, am cantat si pe Bullet, pe un Ibanez de 6 milioane, pe doua Jacksonuri unu Strat-style si unu Flying V [si nu era asa cum cauti tu la 5 bulioane. era un Randy Rhoads de vreo 20 si ceva], iar acum am un Epiphone LP Standard. Pe toate chitarile respective am cantat si blues si folk si metal si hard rock. Si forme din cate vezi erau variate: strat, V, super strat, ibanezul ala e un fel de SG, LP. Griffurile la fel foarte diferite. Intr-adevar a fost un soc cand am trecut de pe un squier Strat pe LP, dar intr-o saptamana mi-am dat seama ca imi vine foarte bine la mana. Pana la 1 iunie ai mai avea o luna de cautari. Nu inteleg ce e graba asta pe tine. Ai sa cresti si tu si ai sa intelegi ca nimeni nu da doi bani la un concert daca ai o chitara super-extra-mega-metal-looking daca suna de *****. Poti sa ai si o chitara roz cu instalatie de pom de craciun pe ea. Adevarat, arati penibil la inceput. Dar daca suna cu "bile" si stii si tu sa dai in ea, atunci iti spun eu ca isi baga toti picioarele in cat de gay arati. Pana la urma e treaba ta ce faci, ca nu ne dai noua chitara, dar fiind in Targoviste, [asa cum a spus cineva mai sus] ai putea sa dai o tura prin Ploiesti pe la Acrimo si pe la Magazinul de Muzica. Pui mana pe cateva lopeti si le incerci si vezi care suna [atentie... am zis care SUNA si nu care arata] mai metal, caci inteleg ca asta ti-ar trebui.

 

 

EDIT: am uitat sa precizez... am cantat si pe un Harley Benton copie de LP Special. In afara de forma corpului nimic nu semana cu un LP. Nici griff, nici sunet, nici nimic. Am pus mana si pe doua HBuri Strat. La fel... nu se comparau nici macar cu un Squier Strat. Poate cu Bulletul un pic la sunet. Eu, personal, am avut un Squier H-S-S Affinity. Suna de rupea in comparatie cu un HB.

Edited by metal_messiah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene ..dupa ce ca e harley mai e si 5 mil ..sa fim seriosi :nay:

Banuiesc ca ..si uh ca majoritatea vreai flying ca sa dai bine ia sati arat ceva ..

http://www.esound.ro/ROCKTILE-VIOLET-X,p-14794.html

http://www.esound.ro/ROCKTILE-BLACK-X,p-14796.html

http://www.esound.ro/ROCKTILE-XX-TREME,p-14797.html

Iti plac genul asta ?

 

Eu iti zic ca daca vrei flying nu te baga la aia ...nu prea ai ce sunet sa scoti din ea ..mai pune 2 mil acolo si iati un ibanez macar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.