www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema "diving Neck"


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Guest Spiri16

una dintre chitarele care sufera de aceasta problema este modelul SG G-400 de la Epiphone. cantand de jos nu ridica probleme mari ,dar pe scena e destul de incomod sa sustin eu gatul chitarei,mai ales la melodiile cu un tempo mai ridicat. gasisem pe internet o firma din USA care avea solutia pentru asa ceva;vindea niste strapuri de piele cu un buzunar amplasat spre partea unde se prinde cureaua,unde se introduceau niste greutati,oferite tot de ei, ca sa ofere echilibru chitarei.nu stiu daca ati inteles prea multe din explicatie,o sa caut linkul si o sa il postez mai tarziu :D. am vazut si un tip care isi prinsese niste capse metalice de strap tot pentru a contrabalansa. unii spuneau insa ca problema gatului greu vine defapt de la cheile Grover Tuners care sunt destul de grele;ele isi fac treaba foarte bine si nu m'as baga sa le schimb cu altele mai usoare:-?.

As vrea sa stiu daca ati avut si voi problema asta,daca si cum ati trecut peste ea.(momentan folosesc un strap harley benton din nylon relativ ingust si scurt ;ma gandeam sa il schimb cu unul din piele,mai lung is mai lat).

 

 

Later edit: http://www.neckheavy.com/ asta e siteul de care spuneam:-? greseala mea,strapul nu este din piele :D

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

strapul de piele doar adera la hainele tale,astfel nu se echilibreaza nimic,gatul tot greu ramane,si centrul de greutate plasat aiurea....un strap bun cu ceva greutati adaugate cred ca ar fi solutia...sau niste tunere mai usoare,de la Kluson

Link to comment
Share on other sites

Am avut şi eu G400, care avea aceeaşi problemă. Nu am cîntat prea mult în picioare, deci nu m-a afectat problema.

 

Însă, schimbarea cheiţelor nu este o soluţie! Investeşti nişte bani degeaba, dacă nu mă crezi :) Este dezechilibrată din construcţie.

 

O soluţie este, într-adevăr, o curea de piele cît mai lată (şi o puşcă he-he...). Dar e bine să fie din aceea care e pe spate aşa...scămoşită, nu ştiu cum să zic. Stilul clasic de "piele întoarsă".

 

Prietenul căruia i-am vîndut chitara spunea că a scăpat de problemă agăţînd chitara cu o curea lată de piele şi cîntînd la bustul gol. Cum începe să transpire, chitara nu se mai mişcă, nici dacă vrei :)

 

Aşadar, eu recomand curea lată de piele, neapărat nelucioasă pe spate, desigur.

 

Alţii recomandă să muţi punctul de prindere a curelei, nu cel din fund, ci cel de la îmbinarea cu gîtul. P-ăla să-l muţi pe corn (cum are Tony Iommi, de exemplu). Eu, personal, NU recomand aşa ceva, 1) că nu ştii calitatea lemnului, care se poate aşchia, sau, în general, să nu suporte bine operaţia şi 2) nu ştii ce ştie nenea meşteşugaru'... Unii strică şi un Gibson, cu aceeaşi pricepere...nu-i greu.

 

Deci curea lată sau schimbă chitara :)

 

Părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

nu vreau sa o schimb pentru ca imi place ce pot scoate din ea,si sunt sigur ca cu (scuzati cacofonia) un plus de stabilitate o sa fie exact ce mi'am dorit :D

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa o schimb pentru ca imi place ce pot scoate din ea,si sunt sigur ca cu (scuzati cacofonia) un plus de stabilitate o sa fie exact ce mi'am dorit :D

 

Te cred şi te înţeleg, sincer! Şi eu am avut un G400, cu Seymour Duncan JB şi Jazz care era genială. Numai că m-au apucat bîzdîcii extremi şi am vîndut-o pentru un seven string :) Plus că te-am urmărit şi în topicul cu capul rupt şi am citit şi acolo cît ţii la ea :)

 

Oricum, o soluţie ieftină e să agăţi ceva greutăţi, dacă vrei musai să vezi cum e, ar fi aşa: pui chitara de gît normal şi agăţi, cu un şiret, ceva fix la punctul din fundul chitarei. Acolo unde se prinde cureaua, pur şi simplu agăţi ceva, între strap şi chitară, cu un şiret :clown:

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

multumesc! da,intr'adevar,tin la ea...si chiar si cu gatul bandajat n'as vrea sa o schimb. in curand ma gandesc sa'i caut si un amplificator,dar pentru asta cred ca o sa deschid alt topic :D...

Link to comment
Share on other sites

Cum de mai ai tu neck-dive la chitara? Acum ca e headless tot mai trage in jos? :w00t: :w00t: :rgcrules:

 

 

Buna seara! Pana aseara eram un mandru posesor de Epiphone SG G-400 Ebony;cu cateva ore inainte de spectacolul la care trebuia sa particip,la probele de sunet,mi'am scos chitara din husa si am descoperit ca era rupta in doua.Mai exact capul se separase de restul chitarei.Chitara are vreo 2 luni,am cumparat'o pe 14 ianuarie de la GuitarShop Bucuresti,si am garantie 2 ani. O sa merg cu ea la garantie,dar as vrea sa stiu cauzele pentru care s'a intamplat asa ceva...

post-20713-0-55466800-1332615012_thumb.jpg

Edited by George M.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Cum de mai ai tu neck-dive la chitara? Acum ca e headless tot mai trage in jos? :w00t: :w00t: :rgcrules:

:))) chiar asta vroiam sa zic. mi'am pus'o de gat si fara headstock si chiar sta super bine de unde trag concluzia ca greutatea in plus vine de la tunerele Grover...in alta ordine de idei ma gandeam sa o fac headless,dar,deocamdata nu :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.