www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Chitara


Guest Gorlan Him
 Share

Recommended Posts

Oameni buni, nu mai propuneți chitare cu tremolo ca prim instrument. Sau strat-uri SSS oamenilor care vor să cânte metal. Sau seturi pentru fra... ăăă... începători.

Pai nu sunt chiar asa de multe seturi cu bridge fix si in 600 de lei nici nu prea ai ce sa iei pt metal + ca nu are nevoie de o chitara de metal la inceput.

Just my opinion.

Si cam cat timp pot exersa la acest stagg? Dupa ce invat la el pot trece la o chitara heavy? Ceva in gen Jackson?

 

Sau continui tot pe cele "originale" ?

Depinde in cat timp inveti.Dupa ce stapanesti acordurile si faci riffuri frumoase poti sa treci pe Jackson/Ltd, ce vrei tu.Depinde si de tine cum vrei.Poti ramane pe chitara asta 2-3 ani pana nu mai poti si atunci sa sti bine cu ce se mananca metalul sau poti sa o ti cateva luni pana zdrangani 2-3 riffuri.Cel mai mult depinde cum avansezi si cat canti.30 mins pe zi ar fi perfect ( mai bine ca 4-5 ore 2 zile pe saptamana) si trebuie sa sti sa exersezi

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Sa spunem ca i-au tenson-ul sau stagg-ul acela, cam peste cati ani o schimb? Si cand o schimb raman tot la ceva simplu adica sa zicem o chitara de 900 de lei sau trec la una de 1600-2000 lei?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gorlan Him

Aa inca ceva, pe 1 mai ma inscriu la scoala de arte, o sa pot exersa usor pe tenson-ul acela? Sau ma gandesc la ceva mai bun?

Link to comment
Share on other sites

Aa inca ceva, pe 1 mai ma inscriu la scoala de arte, o sa pot exersa usor pe tenson-ul acela? Sau ma gandesc la ceva mai bun?

Pai da,nu vad de ce nu.Cand iti iei chitara iti recomand sa-i apropii corzile de griff,sa fie mai usor de apasat.Instructiuni pentru asta gasesti in manualul cu care vin mai toate chitarele,daca nu,intrebi aici pe forum, iti raspundem.

Sa spunem ca i-au tenson-ul sau stagg-ul acela, cam peste cati ani o schimb? Si cand o schimb raman tot la ceva simplu adica sa zicem o chitara de 900 de lei sau trec la una de 1600-2000 lei?

Pai te vad determinat,deci intr-un an sigur o sa evoluezi.

Pai o sa treci pe chitara in jur de 1500 de lei daca ai buget,dar pe langa chitara,pentru metal o sa mai ai nevoie cel putin de un amplificator BUN(mai bine chitara proasta si amplificator bun decat invers,pt ca asa proasta cum e , ampùl o pune in valoare,daca e amp prost si chitara buna,degeaba,ampul face ce stie el)+ macar o pedala de distors(minimul necesar) ar merge si un procesor,ai mai multe efecte,dar procesoarele nu se compara cu pedalele individuale(depinde si de calitatea lor)

Pana atunci mai e ceva,discutam despre viitorul echipament pe parcurs ;)

Succes cu muzica

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

De ce? Nici cu cele digitale?

Probabil ai dreptate,dar mie personal imi plac mai mult cele individuale pentru ca poti personaliza mai mult si te poti baza pe un anumit stil.Adevarul e ca nu am testat foarte multe procesoare in viata mea,ce am testat mai mult a fost VOX-ul Tonelab al unui prieten si un V-amp 3 care il am si nu m-am putut baza pe el pentru metale sau un anumit stil de muzica,e facut asa in mare.Ma rog asta deja e offtopic,vorbim si de efectele astea in alt topic :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.