www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Introducere Membru Nou


Guest soundcheck
 Share

Recommended Posts

Guest soundcheck

Salutare,

 

Urmaresc de ceva timp comunitatea RGC si pot spune ca pe acest portal am gasit destul de multe articole interesante despre muzica. Am vrut sa ma alatur acestui forum pentru ca, in ceva timp, intentionez sa cumpar o chitara acustica si o sa am nevoie de putin ajutor ca incepator.

 

Din research-ul pe care l-am facut pana acum, cea mai recomandata ar fi Epiphone AJ 100 Ebony (si pretul este bun). Pentru inceput nu vreau sa investesc mai mult de 200 eu in chitara propriu-zisa pentru ca o sa vreau si o husa, poate si un stand. Sunt sigur ca voi imi puteti oferi o alternativa la chitara gasita de mine, iar orice recomandare pentru un incepator este mai mult decat bine-venita.

 

Va multumesc anticipat,

 

Alex Grigoras

Link to comment
Share on other sites

Guest soundcheck

Hey Hyplink,

 

Multumesc foarte mult pentru reply. Nu am auzit pana acum de Takamine, dar am dat peste modelul G320 la 600 lei si m-am uitat repede pe youtube. Suna grozav! O alternativa foarte buna, multumesc inca o data.

 

Alex Grigoras

Link to comment
Share on other sites

Domnilor ati incercat AJ100 Epi ca sa puteti sa va dati cu parerea si sa faceti comparatie? Nu?

Asa credeam si eu.

 

AJ 100 este o alegere corecta. Fender CD-60 este prea scumpa pentru ce ofera.

Cel mai corect este sa alegi cu urechile tale. La bugetul asta gasesti instrumente acceptabile.

Link to comment
Share on other sites

Guest soundcheck

Multumesc foarte mult tuturor celor care au raspuns.

 

La inceput, asa cum am precizat in primul post, Epiphone AJ 100 era alegerea cea mai buna pentru mine dupa cum recomanda si "dgeekoo". Insa dupa ce am ascultat si am comparat cu Fender si Takamine, voi ramane la cea din urma. Sunt foarte incantat de Takamine G320, de sunetul ei si de pret. Nu pot spune ca decizia este batuta in cuie pentru ca trebuie sa le aud si live, in magazin, inainte sa cumpar. Insa balanta este inclinata spre chitara recomandata de "Hyplink".

 

Va multumesc inca o data, dar astep in continuare paperile voastre pentru ca pana acum sfaturile au fost din ce in ce mai utile.

 

O seara frumoasa va doresc,

 

Alex Grigoras

Link to comment
Share on other sites

Detin un TakamineG320-BBS si sunt multumit de chitara. Iti recomand si eu in primul rand aceasta chitara (avand un raport calitate pret foarte bun) cat si brandul in general (poti alege si alta chitara Takamine). Ideal ar fi sa mergi la magazin si sa vezi ce iti place. Sa nu faci compromisuri, sa iti cumperi o chitara care suna bine, dar care arata si cum iti place tie. Spor la cautare!

Link to comment
Share on other sites

Guest soundcheck

Hello again,

 

Nu ma asteptam la un asemenea ajutor din partea voastra, you rock! Va multumesc frumos pentru ca ati petrecut 2 minute sa ma indrumati catre o alegere corecta. Ca sa fac un rezumat, si va rog sa ma corectati daca gresesc, voi imi recomandati sa ma duc la mai multe magazine, sa incerc fiecare brand: Epiphone, Takamine, Fender, Ibanez etc. si apoi sa reduc lista la 2-3. Apoi le mai incerc o data pe cele ramase si o iau pe cea care imi face placere sa o aud si cu care ma simt confortabil.

 

Imi este mult mai usor acum sa fac o alegere tinand cont de indicatiile voastre.

 

Toate cele bune,

 

Alex Grigoras

Link to comment
Share on other sites

Tu cand canti la chitara treabuie sa o simti bine la mana si sa iti placa cum arata...adica daca tie iti palce cum arata si cum suna...aste e chitara ta perfecta..paote unu vrea un ton mai cald sau altfel..dar aici e o alegere dupa gust..de asta e bine sa le probezi. :D intradeva-r Takamine sunt chitari bune la preturi rezonabile..de asta sunt recomandate :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.