www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Alegere Pian Inceptator


deltablues
 Share

Recommended Posts

te salut. nu sunt pianist, dar din ce am mai vazut de-a lungul timpului, pot sa-ti spun o chestie sigura ! daca vrei sa-ti dezvolti tehnica de pianist, iti trebuie un instrument cu clape "grele" de tip hammer touch, care sa imite senzatia clapelor unui pian real. si care sa aiba macar un sunet de pian acustic cat mai apropiat de cele reale.

 

cei de la ROLAND aveau un model destul de reusit. nu avea decat vreo 3 tonuri de pian acustic, 3 de pian electric si vreo 2 de orga. acum vreo 10 ani costa mult... acum sigur s-a mai ieftinit.

 

posibil ca altii sa spuna ca alte firme fac modele mai bune. POSIBIL. eu iti recomand Roland. sunt foarte raspandite si sigur o sa gasesti ceva ieftin. Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

depinde ce inseamna ieftin la tine...pianele digitale bune incep de la 10.000 de lei :P

dar ce as vrea sa-mi iau eu ar fi un yamaha p95. la fel, nu are multe tonuri, dar are 88 de clape grele, iar asta e foarte important daca vrei tehnica. e cam 2500 de lei nou dupa cum am vazut. alte modele nu prea cunosc de la yamaha mai ieftine asa :D

dar am observat ca cei de la casio scot niste modele destul de ieftine in comparatie cu ce pot sa faca (daca te gandesti la preturile altor firme).

piane cu 76 de clape gasesti mai greu (iar alea o sa fie de obicei din alea mici de orga electronica, ceea ce nu te avantajeaza), deci iti recomand sa-ti iei neaparat cu 88 de clape grele.

mi se pare ca am mai vazut niste chestii destul de ieftine pe niste siteuri, cum ar fi yamaha np60, np80, dgx230...nu sunt rele nici astea, dar nu am avut ocazia sa cant pe niciuna dintre ele, deci nu pot sa-mi dau cu parerea despre ele.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.