www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Footswitch


spike2
 Share

Recommended Posts

Am o problema destul de urata cu un Marshall AVT50 Valvestate 2000, daca m-ar putea ajuta cineva macar cu un diagnostic, ar fi super:)

Problema e in felul urmator, Combo-ul functioneaza impecabil, atat pe clean cat si pe overdrive, pana instalez footswitch-ul. Chiar si cu footswitch-ul o perioada, functioneaza... imi schimba de pe clean pe overdrive si invers, dar de foarte multe ori, o ia razna: fie trece singur pe overdrive fie il setez pe clean si el ramane pe overdrive... si culmea e faptul ca invers nu exista probleme, cand e pe overdrive, ramane pe overdrive, nu trece pe clean...cel putin eu nu am observat asta.

Pe alte forumuri am mai citit ca poate fi pedala, dar ea arata impecabil, chiar si mufa ce intra in amp e ca noua; am miscat si de cablu in timpul utilizarii, dar nu a avut nicio reactie... pe alte forumuri spunea ceva de mufa ce intr in amp, adik de mufa "mama", cea in care intra Jack-ul de la footswitch... se poate sa fie aia problema? Oricum nu ma pun eu sa desfact amp-ul, dar daca as sti un verdict, as sti la cine sa apelez... de mentionat ca sunt din Resita si aici nu exista nici-un magazin specializat in muzica sau persoane care se ocupa de repareara sculelor muzicale de chitare, dar cunosc electricieni... ideea e sa identific problema.. e footswitch-ul sau e ampul?

 

Multumesc anticipat, m-ati ajuta mult daca ati veni cu opinii

 

salut

Link to comment
Share on other sites

Din schema pare ca pedala contine doar un switch SPST, care e in paralel cu switchul de pe panoul frontal. Cand se inchide circuitul intre contactele switchului este pe Clean, cand se intrerupe este pe OD.

Daca fara pedala merge bine schimbarea canalelor, atunci problema este intr-adevar pedala. Si din celelate simptome pare sa fie defect switchul din pedala, care face contact cu intermitente.

Ai putea experimenta in continuare fie cu un cablu cu un jack mare la un capat si un switch on/off la celalalt capat, fie cu un cablu normal de chitara la care faci contact intre varf si portiunea cilindrica. Retine ca va fi selectat canalul Clean doar atata timp cat este inchis circuitul - cat timp se face contactul.

Sau ai putea schimba direct switchul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Din schema pare ca pedala contine doar un switch SPST, care e in paralel cu switchul de pe panoul frontal. Cand se inchide circuitul intre contactele switchului este pe Clean, cand se intrerupe este pe OD.

Daca fara pedala merge bine schimbarea canalelor, atunci problema este intr-adevar pedala. Si din celelate simptome pare sa fie defect switchul din pedala, care face contact cu intermitente.

Ai putea experimenta in continuare fie cu un cablu cu un jack mare la un capat si un switch on/off la celalalt capat, fie cu un cablu normal de chitara la care faci contact intre varf si portiunea cilindrica. Retine ca va fi selectat canalul Clean doar atata timp cat este inchis circuitul - cat timp se face contactul.

Sau ai putea schimba direct switchul.

 

am sa incerc, dar nu vreau as dau 150 de lei pe un switch nou si sa am in continuare aceeasi problema, de aia voiam sa stiu daca exista vreo metoda sa ma asigur ca e intr-adevar switch-ul problema. Mersi de sfat

Link to comment
Share on other sites

am sa incerc, dar nu vreau as dau 150 de lei pe un switch nou si sa am in continuare aceeasi problema, de aia voiam sa stiu daca exista vreo metoda sa ma asigur ca e intr-adevar switch-ul problema. Mersi de sfat

 

Pai bine, bre, ti-am dat. Da-mi voie sa ma auto-citez:

[...]

Ai putea experimenta in continuare fie cu un cablu cu un jack mare la un capat si un switch on/off la celalalt capat, fie cu un cablu normal de chitara la care faci contact intre varf si portiunea cilindrica. Retine ca va fi selectat canalul Clean doar atata timp cat este inchis circuitul - cat timp se face contactul. [...]

 

Mai clar, infige un cablu normal de chitara (mono, car'vas'zica) in mufa footswitchului si la capatul liber fa contact cu ceva metalic intre varf si partea cilindrica. Ar trebui ca atat timp cat faci contact sa fii pe Clean si cand intrerupi contactul sa treci pe celalalt canal.

 

Right, unde ai gasit switch cu 150 lei? Iti dau eu cu 125! :w00t:

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.