www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hartke Gt100C Si Line6Podxtlive?


catal
 Share

Recommended Posts

Cum as putea face sa se inteleaga bine cele doua? Pot sa cuplez Pod-ul la send-ul si return-ul statiei sau risc sa ard ceva? Voi cum ati folosit combinatia aceasta si cum vi s-a parut ca se aude? Eu am folosit Pod-ul la intrarea pe clean , iar distorsul l-am folosit de pe Pod, dar parca as incerca si faza cu send si return. Nu ma intereseaza metalul . Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Daca tot te pricepi la lampi... Lampa asta 12AXT din Hartke Gt100c face vreo branza sau este doar de figuri?

 

Eh, nu ma pricep la lampi chiar asa cum poate crezi :lol: dar... la unele amplificatoare (solid state/hybrid) lampa din preamp si daca e subalimentata, face o diferenta.

Depinde de circuit.Este utila, dar nu e acelasi lucru cu un amplificator full ,,pe lampi''unde lampile de final, pe langa cele de pre, isi spun cuvantul.

In general lampa in amp solid state pusa pe partea de preamplificare da putina ,,caldura'' si un posibil crunch, extra boost, dar nu e folosita pe partea de clean, neavand dinamica suficienta pentru asa ceva.

 

Poate vreodata iti ajuta in caz ca se intampla ceva.(knock on wood!)

 

GT100_Schematic.pdf

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Folosesc un Boss GT Pro trecut prin acelasi amp, dar cuplat main out-ul de la preamp la returnul de la amp, astfel folosesc numai puterea din amplificator.Practic, toae setarile inclusiv egaalizarea mi le fac din preamp.Eu unu cel putin prefer varianta asta, mi se pare mai simpla si fara batai prea multe de cap, mai ales cand ai o gramada de tonuri si efecte de schimbat.

Oricum, asa folosesc eu amp/preamp, nu zic ca e bine sau rau....mie unu imi suna cel mai bine asa si cred ca pana la urma totul e o chestiune de gust si probat toate combinatiile :rock:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.