www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Corzi Dupa Benduri


dark_one
 Share

Recommended Posts

Am o chitara acustica Yamaha F370 TBS si am inceput de vreo saptamana si ceva sa cant niste solouri cu destul de multe bend-uri , gen Pink Floyd - Wish you were here (my fingers hurt uhh) si am observat ca au inceput sa se "taie" corzile din cauza tastierei in partea de jos(de fapt s-au strambat dar s-a luat ceva si din culoare ,la corzile 1-4 ma refer, si sunt argintii acolo) , iar in partea de sus a aparut cate o proeminenta ...

Intrbarea mea este daca pot sa continuu sa cant la ea tot in modul asta s-au ar trebui s-o las mai moale? Nu de alta dar mi-e frica sa nu rup corzile ...

Link to comment
Share on other sites

Pai corzile se uzeaza la genul asta de intrebuintare, e si normal ca pe corzile matisate (cele cu arc pe ele) sa inceapa sa se uzeze. Nu cred ca se vor rupe,d ar usor usor se vor detasa portiuni din acel arc, mai ales pe sol si re si vei vedea ca vor incepe sa sune mai prost.

Link to comment
Share on other sites

Da intr-adevar ... dar de exemplu am vazut un tip care avea corzi electrice pe chitara acustica si suna destul de ok, nu cred ca era mare diferenta ... o fi mai rezistente alea? Cel putin din cate am inteles ( inca n-am pus mana pe vreo chitara electrica) la corzile electrice e mult mai usor de facut bendurile :huh:

Link to comment
Share on other sites

Corzile sunt diferite pentru ca instrumentele au principii de functionare diferite.

Pentru ca se vorbeste despre bend-uri pe acustica, ceea ce te impiedica in primul rand este grosimea si tensiunea corzilor. Acusticele de obicei vin cu corzi de calibru minim 11-52, fata de electrice (de la 9-42 la 10-46). In plus , coarda 3 (Sol) este de obicei matisata la acustice

Schimband corzile cu unele mai subtiri ajungi la un compromis: vei putea face bend-uri mai ample si cu mai multa usurinta, dar rezonanta instrumentului va scadea.

Binenteles se impune ajustarea gatului (prin reglarea truss rod-ului) pentru a compensa scaderea tensiunii aplicata de corzi asupra gatului.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Corzile sunt diferite pentru ca instrumentele au principii de functionare diferite.

Pentru ca se vorbeste despre bend-uri pe acustica, ceea ce te impiedica in primul rand este grosimea si tensiunea corzilor. Acusticele de obicei vin cu corzi de calibru minim 11-52, fata de electrice (de la 9-42 la 10-46). In plus , coarda 3 (Sol) este de obicei matisata la acustice

Schimband corzile cu unele mai subtiri ajungi la un compromis: vei putea face bend-uri mai ample si cu mai multa usurinta, dar rezonanta instrumentului va scadea.

Binenteles se impune ajustarea gatului (prin reglarea truss rod-ului) pentru a compensa scaderea tensiunii aplicata de corzi asupra gatului.

 

+1 Mi-ai luat vorbele din gura !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.