www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum scot actuala vopsea de pe chitara


Guest EPSYLON_CURSE
 Share

Recommended Posts

Guest EPSYLON_CURSE

Vreau sa trag o vopsea noua unei chitari cam vechi si care nu are un aspect tocmai de invidiat dar nu stiu cu cum pot sa scot vopseaua veche fara a afecta prea tare lemnul. Cei care stiu poate imi pot da un sfat. Va multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Vreau sa trag o vopsea noua unei chitari cam vechi si care nu are un aspect tocmai de invidiat dar nu stiu cu cum pot sa scot vopseaua veche fara a afecta prea tare lemnul. Cei care stiu poate imi pot da un sfat. Va multumesc anticipat. :)

smirghel frate de cea mai mica granulatie sub 200

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall

O tragi la perii cu pinza abraziva.Pt.suprafetele plane la un slaif iar pt suprafetele concave (convexe) sunt masini de slefuit orbitale,la care atasezi o para flexibila de cauciuc cu scai , de care se prinde smirghelul.

Parerea mea e ca n-are rostu sa dai jos toata vopseaua, oricum lemnul, cu exceptia faptului ca vrei sa baituiesti (adica sa tratezi suprafata lemnului cu o vopsea care sa puna in valoare si fibra) trebuie chituit, si grunduit , iar vopseaua are nevoie de amorsa...Te poti limita in a matisa si netezi toate asperitatile cu pinza de granulatii incepind cu 400 si terminind cu 800-1000 ,mai mult n-are rost pt ca se infunda f. repede,dupa care poti vopsi cu vopsea de retus auto si neaparat, pe urma protejat prin lacuire (la pistol , sufleta etc )

Precizari : daca cumva pe vreuna din portiuni e sarita vopseaua pina la lemn , nu slefui decit in lungul fibrei, apoi grund , si iar smirghel, sau dupa caz , chit , smirhel ....ufff...grund ...smirghel , vopsea , lac ...cam asta e ordinea... Man de ce nu lasi pe un timplar sa-ti faca treaba asta ... ?

La vopsit ...gaseste o distanta optima de pulverizat (fa probe ) si din miscari incearca sa acoperi uniform toata suprafata , nu insista local , dai un strat , lasi sa se usuce , dai al doilea ...ETC .Nu cauta sa acoperi totul din prima mina . Cauta un loc lipsit de praf si de curent .Inainte de a te apuca e bine sa ai la indemina un "PUF" cu apa cu care sa pulverizezi in incapere astfel incit praful sa se aseze odata cu particulele de apa.

...Pe bune , ...chiar vrei sa te mai apuci ... ?

Man , daca n-ai experienta si totusi te incapatinezi sa o faci , macar asculta asta : ...Nu te gindi sa o dai gata in doua zile, rezerva-ti cam o luna ...

Spor Man

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Multumesc pentru sfaturi. N-am experienta in chitari ( doar in bicicleta :) ) dar vreau sa o fac singur pentru satisfactia proprie. Oricum este o chitara de repetitii asa ca n-am nimic de pierdut chiar daca o ratez putin. Daca o stric mai tare... :) ii adaug niste pete de vopsea sa obtin un niste contraste apoi smirghel si lac. Sa trec de partea cu curatatul vopselei.

Am uitat sa intreb... chituirea se realizeaza pe toata suprafata chitarii si apoi se da cu grund?

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

man

exista doua feluri de chituiri care se aplica:

1 daca lemnul are fisuri sau defecte in masa atunci incarci cu chit de spaclu

2 sprit-chit pt. astuparea porilor

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Am rezolvat. Am netezit imperfectiunile si am aplicat chit de lemn intr-un stat foarte fin. Am dat si cu grund. Maine o sa vopsesc cu spray iar poimaine o sa aplic modelele pentru niste "tatauaje". Culoarea de baza a chitarii este rosu iar tatuajele am sa le fac cu negru. dupa ce o sa aplic modelele acelea am sa dau cu lac si o sa netezesc. Am folosit credca sprit-chit imprumutat de la cineva. Era cu textura foarte fina.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.