www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

REM


Guest noizatu
 Share

Recommended Posts

Guest noizatu

Salutare tuturor, sunt nou pe forumu asta, si vreau sa-mi iau o chitara electrica. Si m-am hotarat sa cer sfatul celor mai experimentati decat mine.

In primul rand ma intereseaza sa pot scoate ceva care sa sune (si) in genul melodiei pe care am atasat-o mai jos, sau pentru cei care au ascultat (si poate le si place) REM - un sound "Monster"... Pentru asta am intzeles ca as avea nevoie in afara de chitara si de un amplificator si tot felul de alte scule (efecte, procesoare, pedale & co.), asa ca m-am decis sa le iau o chitara si un amp, pentru inceput.

Dupa ce am citit diverse posturi si m-am uitat si pe net m-am oprit la niste Ibanez-uri:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=3

si asta (bugetul meu e undeva pana in 1000-1400 RON):

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

prima are tremolo, a doua nu. Poate imi spune cineva daca ma ajuta tremolo-ul ala prea mult pentru melodii de genu ala. Oricum stiu ca Peter Buck, chitaristul REM-ului foloseste la concerte un Rickenbacker 360 JG care vad ca nu are tremolo. Deci genu care m-ar interesa ar fi alternative, dar as vrea sa bag pe ea si heavy metal, de exemplu, pentru momentele cand sunt mai suparat :)

Apoi legat de amp, m-am gandit la un Fender 15R (unu mai silent, pana in 15 W, pentru ca stau la apartament) sau la un Peavey Blazer .. in orice caz as vrea unu cu reverb. Voi care zicetzi sa-l iau, raportat la ce as vrea sa cant?

 

Multumesc anticipat pentru orice sfaturi/recomandari! :)

WTFK.mp3

Link to comment
Share on other sites

Nu pare prea greu de obtinut, iti tre' o chitara si un amp.. cam atat. Nu iti recomand deloc sa iei ceva cu tremolo, pt ca iti taie din "sustain"(iar daca il folosesti, terfelesti rau sunetul.. ma bazez pe ce a spus sunetistul lui David Gilmour-Pink Floyd). Nu stiu de ce, dar sunetul ala ma duce cu gandul la un Les Paul.. un sunet foarte deschis :)

S-a vorbit pe forum despre Ibanezurile ieftine. Cauta si vei gasi :) Bun venit!

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

ia-ti a doua varianta, fara tremolo. de diferenta, pune-ti doua doze seymour duncan : - jb in bridge si jazz in neck si obtii o chitara beton. corpul e din mahon, e string thru body, ceea ce ofera un sustain exceptional pe care-l valorifica perfect dozele seymour duncan (vezi, amanunte la cearny).

 

la efect nu-ti trebe cine stie ce, soundul ala il scoate si boss DS-1 si boss "metal zone", dar si behringer "vintager" de pilda (astea-s max pe la 2 milioane).

 

sau poti sa-ti iei direct un amplif cu multiefect, de la behringer (v-ampire) si ai acolo tot ce-ti trebe, plus vreo 60 de wati, ceea ce pentru repetitii, daca zici ca vrei o trupa e perfect. nu poti merge la repetitii cu un amplif de 15W. daca stai la bloc, dai volumul mai "sotto".

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Renunta la ideea de a cumpara un RG321. Am mai spus si voi mai spune... e o "craca infecta". RG370 DX-ul e intr-o clasa superioara...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Diogrey are dreptate. Ibanezurile alea sunt pentru metale suparate si nu se prea preteaza la ce vrei tu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.