www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grupe de studiu pentru RGC


Dementhor
 Share

Recommended Posts

vad ca nu se incumeta nimeni,asa ca am deschis eu topicul asta chiar daca nu vin,dar nu cred ca are importanta.

 

ok, daca vrea cineva sa intre intr-o grupa,e suficient sa zica "eu vreau! :)",si cand se strang suficienti oameni(eu zic maxim 3, 2 chitari si un bas daca se poate) se face prima grupa...daca aveti preferinte nici o problema.

 

unde repetati asta chiar nu stiu,eu nu pot sa va recomand nimic,ramane la alegerea voastra.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Dar nu cred ca asta era ideea... Eu ma gandeam ca daca se fac niste grupe, se fac pentru nu a pune 2 chitaristi sa invete 50 de melodii si sa le cante cu toata lumea sau ceva de genul, sau sa se faca grupe pe anumite genuri.

Adica, sa zica.... eu deschid grupa de Blues. Am nevoie de 1 chitarist, si un basist, dar cine mai vrea sa vina e binevenit, dar sa invete melodiile: ....... sau improvizatii etc.

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

normal, doar nu se fac grupe de genu : eu vrea rock'n'roll tu heavy metal..hai sa vedem ce iese....

 

ideea e ca pana acum nu a zis nimeni ca ar vrea sa cante in vreo grupa....eu sincer as vrea dar nu stiu daca vin...si nu vreau sa incurc aiurea

 

repertoriul este la libera alegere....puteti sa alegeti intre una si 100 de melodii :)...ideea ar fi sa nu cante fiecare din cele n grupe..sa zicem..nothing else matters

 

cine vrea grupa sa spuna...si vedem noi cum le lipim :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

bai ... parerea mea din cate am incercat pana acum, 3 chitaristi sunt prea multi. e aproape la fel de naspa ca si cum ai avea 2 basisti... in primul rand ca nu sunte maiden si in al doilea rand ca pana si la maiden unul din ei cam sta (ma rog .. ei macar stau cu randul :))

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa canti ceva ca lumea asa e ( cu posibila exceptie a zdranganelilor, unde pot canta toti acelasi lucru linistiti ). In schimb astea se numesc grupe de studiu pentru ca ideea a venit initial in alta forma. Si anume cei care vor sa li se arate o anumita tehnica sa se uneasca intr-o grupa, iar cineva care simte ca poate sa le arate acea chestie sa se ofere. La asta nu conteaza cati sunt intr-o grupa. Adica se se ofere sprijin reciproc.

 

Io-mi fac grupa cu cearny si preo :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ok ... deci grupa adi, cearny, preo se declara inchisa. daca mai doreste cineva, sa isi formeze alta grupa, sau sa fie baterist sau vocal :)

oricum, luati exemplu de la noi :)

 

nu, acum serios, va incurajez daca aveti acelasi program sa va intalniti cat mai des si sa repetati ... bine, asta inseamna sa nu fii in sesiune la facultate, dar daca sunteti la liceu si invatati dimineata sau dupa-amiaza, bagati'va .. nici nu aveti idee cate puteti invata si cat de bine va puteti sprijini unul pe celalalt.

btw ... daca apare vreo grupa si se gandeste cineva ca e mai varza ca mine la bas si crede ca il pot ajuta cu ceva ... cu cea mai mare placere. si as ruga si colegii mei chitaristi sa isi anunte disponiblitatea pentru un oarece sprijin :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

hihi, nu ai idee cat de diferit e sa repeti singur acasa si sa repeti cu altcineva, respectiv cu o formatie. asta 1 .. si 2, sa vezi cum e sa repeti si cu un tobar ... ti se schimba perspectiva asupra cantatului, daca esti baiat destept :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

cu cea mai mare placere, daca am timp :)

oricum, postul meu nu era pentru tine .. ci pentru cei care acum incep sa descopere muzica si cantatul la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

p'astea doua le stiu deja... acum, nu vreti sa invat si pulling teeth sau ceva sa il cantam impreuna? :) just kiddin'

ok .. pai hai ca p'astea oricum le cantam la rgc3 si dupa aia ne mai intalnim :)

Link to comment
Share on other sites

ma deci la maiden sunt 3 chitaristi+bass...eu ziceam 2 chitari+bass...ma rog

 

pana acum s-au inscris :

 

grupa 1 - adi,cearny,preo

 

 

p.s. grupa adi,cearny,preo...daca e pe sfaturi vreau sa vin si yo...sa ma uit doar nu va incurc...poate mai prind si eu ceva...daca pot sa va vad degetele :) .daca sunteti dispusi sa va alegeti cu o belea pe cap ziceti-mi si mie cand si unde repetati :).

Link to comment
Share on other sites

ba tu nu intelegi?eu ce tot zic aici...se fac grupe diferite...intelegi? spre exemplu grupa 1 : adi,cearny,preo. nici unul din astia nu mai canta in alta parte! asta era scopul grupelor...daca vor ei sa cante asta e altceva.

repet 2 chitari + 1 bas...adica 2 chitari cu 6 corzi si inca una cu 4 corzi mai groase.si am propus sa fie maxim 2 chitari si un bas in grupa. poate sa fie si 2 chitari,si 1 chitara cu bas...si daca tot a venit vorba...burb poti sa iti faci singur grupa...in caz ca poti sa canti la chitara,la muzicuta si eventual cu picioarele la tobe...ar fi ceva...

 

daca am zis undeva ca sunt 3 chitari imi cer scuze

Link to comment
Share on other sites

eu doresc mult sa stau cu cineva cateva ore (o zi intreaga) sa imi explice, sa cante, sa cant, sa incercam piese etc. numai ca nu gasesc cu cine, cineva poate mai de varsta mea, si care sa nu cante extrem de bine, ca atunci stau eu si ma uit :) adi, daca poti sa intri pe mess, sau daca esti, vreau 3 minute sa te deranjez.. se poate?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

mai, din partea mea la noi la repetitii poate sa vina cam oricine, atata timp cat este si cearny si adi de acord si atata timp cat acei oricine nu este prea multi. :)

Link to comment
Share on other sites

proof...sunt cativa incepatori,pana intr-un an sau un an si ceva de chitara...poate chiar si mai buni care ar dori sa invete de la adi spre exemplu.dar daca ei au facut deja grupa trebuie sa ia pe altcineva...manu spre exemplu :)..ma rog prinzi ideea.

 

adi nu numai asta e scopul grupelor...eu chiar m-am oferit sa vin sa va vad :).

dar daca voi va hotarati sa cantati o melodie anume...cel care o stie cel mai bine le explica si celorlalti

 

nu stiu mai veniti si voi cu idei...eu am deschis topicul in sensul asta.

Link to comment
Share on other sites

cam militienesc threadul asta....

 

Cred ca trebuie relaxata treaba aici putin. Mai putine indicatii regizorale si mai multe fapte.

 

Asteptam doritori sa cante impreuna cu altii.

 

 

Pana cand nu se leaga ceva concret o sa sterg orice alta chestie offtopic.

Sa traiti bine!

 

@dementhor momentan nu mai e nimic de adaugat. Asteptam sa isi manifeste si altii interesul.Valabil si pentru restul celor care au postat deja aici.

Link to comment
Share on other sites

mai deci io ma bag, sunt dispus sa repet cu x sau cu y sau cu x si y. pot cam in orice zi, dar nu cand sunt la scoala, se subintelege. apoi mi-ar placea sa gasesc un semi incepator ca mine, adica sa nu fie unu bun si eu sa stau sa ma uit, sau sa inceapa cu fite "cum nu stii aia?? da nu stii nimic, sau nu ai ascultat formatia/mel aia?? e tare si etc.. apoi sa vedem.. any offers?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.