www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Obtine Tonul Asta


thebluefalcon
 Share

Recommended Posts

Tot postez la incepatori ca ma consider inca incepator desi am in total cam 5 ani de chitara (4 ani apoi o pauza de 2 ani apoi iar cam 1 an sa zic).

 

Are idee cineva cum se poate obtine tonul de aici? Rifful e usor, imi iese, mai putin finalul cu hammeron si pulloff rapid, dar o sa iasa nu-i problema, problema adevarata e ca tonul nu e nici pe departe ca acolo...

 

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Tot postez la incepatori ca ma consider inca incepator desi am in total cam 5 ani de chitara (4 ani apoi o pauza de 2 ani apoi iar cam 1 an sa zic).

 

Are idee cineva cum se poate obtine tonul de aici? Rifful e usor, imi iese, mai putin finalul cu hammeron si pulloff rapid, dar o sa iasa nu-i problema, problema adevarata e ca tonul nu e nici pe departe ca acolo...

 

 

 

Din experineta mea, iti trebuie o chitara cu humbucker, stomp de distorsiune, un eq pe 6 benzi, chorus si un delay. Detalii nu am.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca trebuie sa fie pe doza de bridge; ampul imi suna a Marshall(cred) si trebuie sa ai reverbul setat incat sa fie destul de lung si sa aiba si destul volum. Acuma, nu stiu ce poti sa scoti din ce scule ai (de-asta nu prea inteleg intrebarile "cum scot tonul X", fiindca uneori, raspunsurile pot fi "-Cumpara-ti un Mesa", de exemplu:)).

Dar oricum, nu cred ca e un ton de referinta, sau foarte greu de obtinut; nu stiu nici cat de "folosibil" iti va fi in activitatea ta chitaristica. Trebuie sa ai bass la volum potrivit, dar nu cred ca ft mult;sa nu lipseasca mediile,sa ai si acute/ prezenta ceva mai multa + reverbul lung si destul de puternic. Vezi ce poti scoate din ce ai.

Daca nu ai un reverb de genul, trage uscat, si foloseste niste programe pe PC ca sa te distrezi... Orice reverb, daca vrei, ori direct un Amplitube sau Guitar Rig; sunt bune pt distractie de genul, si nu numai. Toate bune:)

Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Incearca sa dai delayul cam la 200 ms pe repetitie, 4 repetitii si prima repetitie sa fie cam la 30 la suta din volumul primei. Pe delayul meu ar arata cam asa:

 

Time: 200 ms

Feedback: 60

Mix: 30

 

E posibil sa fie si un reverb, dar exista multe reverburi, fiecare suna altfel, numi dau seama. Nu sunt fan de reverb. In legatura cu chitara, cred ca un Ibanez ar face treaba si un tubescreamer la fel.

Link to comment
Share on other sites

Sunt ft sigur ca este reverb, nu delay. Si este FOARTE MULT reverb, chiar. Nu cred ca poti sa zici "parca aud si asta" :)) e foarte tare dat reverbul. Eu nu mai sunt asa mare fan "reverb", cum a zis si colegul mai sus. Deci vezi sa nu cumva sa obtii tonul asta si sa te apuci sa canti orice cu el - am facut si eu asta(toata lumea, la un moment dat in viata - in cazul black metal-ului, inca se face presupun xD ): am gasit un reverb si cantam orice cu el cand eram mic... nu te ajuta cu nimic, chiar iti incurca exercitiul si precizia. Ce-i mult strica, e lege a naturii.

In fine incearca si cu delay, ca sa auzi cum e, dar trebuie reverb ca sa sune ca acolo.

In orice caz, mai bine investeste atata timp si deranj mai mult in chestii precum cantatul efectiv, sau tonuri care se aseaza mai bine, zic eu.

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.