www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Layla cantata a la Mark Kopfler


Guest Diego
 Share

Recommended Posts

Guest packardb

Mi-a placut video-ul aia dar cred ca coverul lui A Debito suna mai mult ca stilul lui Mark Kopfler. Poate sa fie chitara sau efectele...

Cred ca live-ul lui Clapton pe Layla (acoustic) ramane cea mai reusita varianta de layla ...dar asta e doar parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca live-ul lui Clapton pe Layla (acoustic) ramane cea mai reusita varianta de layla ...dar asta e doar parerea mea :)

Eu zic sa ascultati originalul si nu versiunea de "parc" sau colt de strada.Dupa parerea mea cea mai mare porcarie a lui Clapton , si cred ca o chestie pur comerciala facuta la comanmda ptr. MTV .A luat ceva banuti sa ridice "prestigiul" showului wireless .

Nici nu se apropie de versiunea originala cu Derek and the Dominos .Un exemplu bun pentru o lipsa de inspirtatie la momentul dat si "adaptarea " piesei la conditiile de cantat la "rece".

Bineinteles ca o parte din "critica" si ea in "tema" a laudat aceasta versiune dar sa fim seriosi.

Clapton ramane The God dar numai cu CREAM restul este muzica usoara facuta la comanda pentru bani, bani multi.

Pacat ca simbolul Bluesului si ex chitaristul primei trupe de JazzBlues din lume are nevoie de asa ceva .

 

Pacat ca nu am auzit nici un album solo instrumental de la cel mai vestit chitarist din lume.

Nu ami dau seama , nu poate , nu are timp , sau ce?

Pana si Chris Rea a scos un album solo instrumental , te dai cu capul de pereti ce slab e dar a scos omul ceva.

 

Pe de alta parte fara Becker si Bruce nu prea poate multe muzical .Scrie si compune cantecele frumoase , interpretate frumos , si cu faima dobandita din activitatea de la Cream o duce bine.

M-am uitat la versiunea cu Knopfler , e cam jalnica si aceasta versiune.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa ascultati originalul si nu versiunea de "parc" sau colt de strada.Dupa parerea mea cea mai mare porcarie a lui Clapton , si cred ca o chestie pur comerciala facuta la comanmda ptr. MTV .A luat ceva banuti sa ridice "prestigiul" showului wireless .

Nici nu se apropie de versiunea originala cu Derek and the Dominos .Un exemplu bun pentru o lipsa de inspirtatie la momentul dat si "adaptarea " piesei la conditiile de cantat la "rece".

Bineinteles ca o parte din "critica" si ea in "tema" a laudat aceasta versiune dar sa fim seriosi.

Clapton ramane The God dar numai cu CREAM restul este muzica usoara facuta la comanda pentru bani, bani multi.

Pacat ca simbolul Bluesului si ex chitaristul primei trupe de JazzBlues din lume are nevoie de asa ceva .

 

Pacat ca nu am auzit nici un album solo instrumental de la cel mai vestit chitarist din lume.

Nu ami dau seama , nu poate , nu are timp , sau ce?

Pana si Chris Rea a scos un album solo instrumental , te dai cu capul de pereti ce slab e dar a scos omul ceva.

 

Pe de alta parte fara Becker si Bruce nu prea poate multe muzical .Scrie si compune cantecele frumoase , interpretate frumos , si cu faima dobandita din activitatea de la Cream o duce bine.

M-am uitat la versiunea cu Knopfler , e cam jalnica si aceasta versiune.

eu zic ca esti prea dur cu afirmatiile, meshteru' isi arata mushkii frumos de tot in "sessions for robert johnson", iar "reptile" suna excelent...

in plus, asculta in ca o data unplugged-ul....unde ai mai auzit versiunea aia la "hey, hey"?? iti spun eu - la big bill broonzy, which means a lot...mai mult, el se autodefineste ca "blues-related musician", so...

Link to comment
Share on other sites

si-a facut o companie care sa-i eficientizeze activitatea muzicala. si-i merge excelent!

pai musai sa faca o industrie de management caci a luat modelul lui Phil Collins , care intr-un an a avut

 

in jur de 400 de inregistrari diferite in diferite studiouri (?)

 

Nu prea vad cand mai poate compune cineva orice cu atata activitate.

 

Nici nu mai poate fi vorba numai de "brand" exploatat la maxim .

 

Acu doi ani parca a stat si a mixat in studio ( mult peste termenele propuse (??)) si ce a iesit nui mare lucru ,

cred ca a fost tot o reclama ptr studiourile digitale .

 

Totul se rezuma la bani , de arta la putini le mai pasa.

Riding with the king si Reptile sunt cam slabute , Knopfler al haleste la acest gen de discuri, la orice ora .

 

Si acest stil de mariaje comerciale sunt penibile. Cu tot "succesul" de cassa este nasol cand vezi tertipuri din acestea ca si la meciurile de box.

 

Cel mai bine era daca ramanea cu legenda Cream ,asa numai decade incontinu.

 

Atat a ramas Cream ,si daca mai punem din inertie Rainbow concert si Ocean bulevard 5...vorbind de discuri

de studio .Restul muzica usoara de un bun gust.Nimica iesit din comun.

Link to comment
Share on other sites

da @karpi, nu te contrazic, in schimb a scos in ultimii 2-3 ani, 3 dvd-uri foarte reusite: crossroads guitar festival, sessions for robert johnson si cream reunion 2005.

 

Da ,de acord ,festivalul e OK , nu totul dar merge, si putem vedea pe Steve Vai cat de penibil e .

In schimb ZZTop salveaza tot ce e de rahat .

 

Clapton canta cu toti , plat si nesemnificativ.

Cream e super , dar nu Clapton .Adevarul ca era cel mai slab din toata trupa , la vremea respectiva nu se observa caci ceilalti doi al dirijau pe Clapton,al trageau dupa ei .Aveau nevoie de el ca si chitarist de blues ,si canta super ...Apoi dupa Cream , Blid Faith , Derek ad the Dominos ,cu piesa After Midnight a inceput faza comerciala intrerupta doar de Rainbow Concert. ( dar iarasi organizata de alti ..de Peat Townshand pentru a face reintrarea lui Clapton dupa pauza cu dezintoxicarea ... DAR , cu toate astea are meritul cel mai mare in propagarea bluesului in lume.

Acum a fost la Budapesta si au cantat blues si ceva "slagare" proprii .Cu unul Derek Trucks ,unul blond care trage tare cu slide-ul on stilul lui Duane Allman, si mai cativa erau ,vre-o 12 pe scena. cu Robert Cray din gasca Allman Broathers ( ceva var cu bateristul).

Acum oricum nu se mai schimba omul , traieste si el din faima trecultului glorios a perioadei Cream .

 

Poate si la chitaristi e ca si la poeti , daca dispar de tineri le ramane faima mai mare .Nu mai are cand sa strice ceva sau sa greseasca ..etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ar mai fi un album notabil, zic eu, scos de clapton prin `74-75, intitulat "EC was here"-tras f. bine din concert, care contine in majoritate blues si care precede cariera ulterioara a lui.

 

Da , am ocolit acel disc care era un disc de compilatie din turneu si cu repertoriu combinat nu era pur compozitii Clapton, cu " noua" gasca Ivone Eliman , George Terry si nu mai tin minte restul trupei , si erau alese piesele cele mai bine cantate din turneu ( parca)

Pe acela era un Blues super ,ceva cu " Have you ever love a women...so much..." , mi-a placut discul.

 

Spune Clapton intr-un interviu ca pana LA un moment dat era idolul chitaristilor ce cantau acasa si acuma ( dupa ce a trecut la comert ) este super Star adevarat cunoscut de toti.

Bineinteles ca perioada CREAM este tot ce al tine SUS .

Am vorit cu sora-mea o ora la telefon azi ca a venit inapoi de la concertul Clapton la Budapesta ,a fost super .Pacat ca nu am putut sa ma duc . Iar chitaristi de pe forumuri spun ca e mult superior concertul fata de Satriani cere nu prea mai aduce nimic ,am mai scris ca acum Clapton aduna gasti de super muzicanti ca sa faca spectacol adevarat. Un fel de Clapton G 12 sau asa ceva.

 

Derek Trucks

 

 

asta a fost unul din vedetele showului es super gagiul

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.