www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blues Cu Chitara Electrica


end-er
 Share

Recommended Posts

Salutare, se poate canta okay blues sau un rock foarte soft (sa zic Bryan Adams) la chitara electrica sau e mai recomandata una acustica? Din ce am ascultat pe youtube chitarele electrice au un sunet mai "rece" (e clar ca termenul e absolut subiectiv), exista modele sau modalitati pentru a le face sa sune mai "cald"?

 

Scuze pentru termenii relativi folositi, sunt absolut incepator si absolut nehotarat daca sa-mi iau acustica sau electrica. Vreau sa invat sa cant de unul singur si pentru mine, nu intr-o formatie, iar ca stiluri ce ziceam mai sus - blues si balade rock, nu sunt fan metal sau death. In momentul asta inclin spre chitara electrica dar sunt inca in faza de documentare. Orice recomandare e binevenita, merci :)

Edited by end-er
Link to comment
Share on other sites

Salutare, se poate canta okay blues sau un rock foarte soft (sa zic Bryan Adams) la chitara electrica sau e mai recomandata una acustica? Din ce am ascultat pe youtube chitarele electrice au un sunet mai "rece" (e clar ca termenul e absolut subiectiv), exista modele sau modalitati pentru a le face sa sune mai "cald"?

 

Scuze pentru termenii relativi folositi, sunt absolut incepator si absolut nehotarat daca sa-mi iau acustica sau electrica. Vreau sa invat sa cant de unul singur si pentru mine, nu intr-o formatie, iar ca stiluri ce ziceam mai sus - blues si balade rock, nu sunt fan metal sau death. In momentul asta inclin spre chitara electrica dar sunt inca in faza de documentare. Orice recomandare e binevenita, merci :)

 

Salutare! Pe o chitară electrică poți cânta absolut orice. În plus, paleta de sunete pe care o poți obține, e semnificativ mai mare ca în cazul unei chitare acustice/clasice. De asemenea, este, din punctul meu de vedere, mai ușor să înveți pe o chitară electrică, fiind mai confortabil de cântat pe ea. Pe de altă parte, o chitară acustică îți dezvoltă mai bine mușchii degetelor, o perioadă de cântat pe acustică, e destul de benefică. Mai mult, chitara acustică poate fi luată și la drumeții, și poți "fascina" mai ușor duduile înnebunite după o coardă cinstită. Poți lua și chitara electrică, totuși (există amplificatoare portabile, cu acumulatori - și-atunci să vezi furori - sau furouri).

Un alt avantaj al chitarei electrice este faptul că poți cânta în liniște, în căști, în dormitor (ai nevoie de un procesor de sunet sau ceva care să îți amplifice chitara), fără să deranjezi somnul iepuresc al vecinului și fără să-ți disperi prietena. Asta, până ajungi Banderas...ca bani de ras,oricum ești.:P

Referitor la blues, da se poate cânta, atât cu electrica, cât și cu acustica. No, acum vreau să te întreb de ce atât de multe nedumeriri: îți cumperi două și împaci și capra, și varza.

Important este să nu-ți iei chitară fără să nu întrebi în stânga și în dreapta, eventual să iei pe cineva cu tine, care știe despre ce e vorba.

Toate bune!:rulez:

Edited by AddRien
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci de feedback, pasajul cu dudui innebunite dupa o coarda cinstita m-a facut sa rad cu lacrimi :)

 

Suna okay electrica, si azi am ascultat o groaza de coveruri pe youtube si vad ca se poate si se poate foarte bine. Am sa dau o fuga prin magazine sa probez si una si alta si sper sa-mi placa electrica.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.