www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unii Cu Carnatii, Altii Cu Amp-Urile


Bedivan

Recommended Posts

Salutare!

 

De mult timp ma macina o intrebare si abia acum mi-am facut si eu curaj sa cer parerea unor profesionisti. :D

 

Vreau sa imi cumpar un amp pe lampi din care sa pot scoate un gain puternic, un distors ferm, dar curat si cald in acelasi timp, caracteristic ampurilor pe lampi. Sigur stiti la ce ma refer, un ton de metal (in genul tonului folosit de Metallica, Slayer etc.). Chitara pe care o folosesc e un ESP/LTD Truckster cu EMG active, deci chitara nu cred ca o sa reprezinte o problema in obtinerea tonului de care eu vreau sa ma apropii. Problema este ca eu vreau sa obtin sunetul asta la bedroom level, nu imi permit sa cant la volum foarte mare, un volum decent sa zicem...

 

Intrebarea mea este "cum sa procedez"? Imi place tonul Peavey 6505+ combo, dar este un amp de 60 de watti si asta e cam mult pt volum de dormitor si din cate stiu, ca sa scoti un gain puternic trebuie dat tare ampul. Alta alternativa ar fi sa imi iau un amp mai micut, poate un Blackstar ht-5, dar gainul lui nu e tocmai Slayer. Daca ii pun o pedala in fata sunetul va mai fi un ton inconfundabil de lampa, sau va suna digital ca al unui amp pe tranzistori?

 

Astept sugestiile voastre la "problema" mea. Cu un buget de 2500 RON, ce as putea sa imi cumpar pt ceea ce imi doresc eu?

 

Va multumesc si Craciun fericit si multa sanatate!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salve Bedivan,

 

Daca doresti poti trece pe la atelierul Analog Sound si poti incerca cateva din constructiile mele, nu este neaparat necesar un amp de 60w si nici nu o sa strici textura sunetului folosind o pedala de OD in fata unui amp cu tuburi pentru a obtine o saturatie mai mare. Putem sta de vorba pe messenger daca doresti si putem discuta mai in detaliu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Salve Bedivan,

 

Daca doresti poti trece pe la atelierul Analog Sound si poti incerca cateva din constructiile mele, nu este neaparat necesar un amp de 60w si nici nu o sa strici textura sunetului folosind o pedala de OD in fata unui amp cu tuburi pentru a obtine o saturatie mai mare. Putem sta de vorba pe messenger daca doresti si putem discuta mai in detaliu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Sigur, imi doresc sa discutam mai in detaliu pe messenger. ID meu este "bedivan92" fara ghilimele. Cand aveti un minut liber puteti sa ma adaugati in lista si sa imi recomandati ceva scule din constructiile dumneavoastra sau nu numai.

 

 

Va multumesc pentru promptitudine si sfaturi!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare,

 

vezi oferta d-nului Tudoran, live e alta treaba cand poti proba.

daca ai sansa incearca in HT 5 stack...eu am unul si desi ma gandeam sa vand si sa schimb ampul cu altul pentru un ton mai greu , saturat etc utopiile clasice... :)) am luat in final o pedal EQ 10 band si o pedala distors.

gainul din amp + pedala EQ te duce unde vrei tu la vol mic de camera: ton greu suparat, saturat cum vrei tu :D

imi place f tare si cum suna pedala peste canalul clean, cu sau fara EQ.

ce vrei tu sa obtii la vol mic in casa , cam asta vrem toti cred , din cei care apreciaza un ton metal saturat...te poate ajuta si o compresor la vol asta de camera pt asta.

eu am incercat si asta si nu e rau.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.