www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

MIDI Controller


Recommended Posts

am achizitionat un MIDI controller Evolution MK-246C2

scula are 49 clape => pot canta pe maxim 4 octave (fara sa folosesc octave +/-, ofc)

intrebarea e urmatoarea: pot sa atribui o octava pe instrument? as in...prima sa cante la VSTi1, a2a la VSTi2 etc

(nu stiu prea bine cum functioneaza exact semnalale MIDI si eram curios daca in Cubase, de exemplu, pot filtra semnalele primite astfel incat daca primeste semnal corespunzator pt A1 sa cante un instrument si daca primeste de la A4 sa cante alt instrument)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare,

 

te poate ajuta v-Stack (tot de la Steinberg) care este un vst-host de sine statator. Are 16 sloturi in care poti incarca vsti-uri si pt fiecare iti permite sa selectezi nota minima si cea maxima (Lo Key si Hi Key) care declanseaza vsti-ul. In plus de ajuta sa ridici sau sa cobori octava ( Oct. )care se aude la apasarea unei clape din range-ul specificat. v. poza atasata (face cat 1000 de cuvinte :) )

vStack-ul il poti conecta fie prin re-wire la Cubase (la asta nu pot sa-ti dau sfat pen ca bestia n-a vrut nici odata sa mearga pe compu meu :) ) sau printr-un "soft-patch" cum e midi yoke.

Ok?

 

PS: si eu am avut la un moment dat un controller MK de 4 octave. Super-fun! sa-l folosesti cu spor.

post-2475-1153951018_thumb.jpg

Edited by PalindromeSnarf
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.