www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Fel De Chitara Este Cea Din Foto?


Guest mmmihai

Recommended Posts

Guest mmmihai

Am primit o chitara(rece) pe care intentionez sa o daruiesc unui var ce stiu ca ar ramane placut impresionat.

Doar ca nu ma pricep deloc sa identific tipul acesteia(clasica/acustica) si nici nu stiu ce corzi sa ii iau(astea "din dotare" sunt distruse - se vede in foto). Stiu ca varul meu zdranganea corzi metalice, iar cea din foto are si vreo 3 din plastic...

Eticheta din interior este jupuita, se vede doar ca este produsa la Reghin. Am incercat sa ma informez in stanga si in dreapta, dar nu am cunoscatori in domeniu; am citit ce s-a scris si pe aici pe forum, dar tot nu sunt lamurit. Evident ca vreau sa ii schimb corzile inainte de a o darui(ma descurc). De acordat si-o va acorda singurel, ca se pricepe. Am si masurat-o :D Lungime 94 cm. Curbura mare 34 cm. Curbura mica 25,5 cm.

Asadar, va rog, un mic ajutor.

Multumesc anticipat.

post-19782-0-27494900-1324220151_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu , a fost prima mea chitara, facuta cadou de un prieten. Reghin 1980 si ceva daca bine am inteles, este un model hibrid , pe care se pot pune corzi de nylon/metal ( daca vrei de astea ia-ti dimeniuni mici gen 8-38 /9-42 ) spun asta pt ca chitarile astea sunt foarte sensibile la imbinarea grif-corp a mea a cazut pe covor era rezemata langa dulap si s-a dezbinat (avea corzi de 10 - o tensiune medie). Atentie , nu sunt 100% sigur dar nu cred ca are trussrod daca se deformeaza grifful o poti arunca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.