www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stinga


Guest krossfire
 Share

Recommended Posts

Guest krossfire

Dilema : Eu sunt stangaci (in sensul ca-mi folosesc mana stanga pentru scris si majoritatea activitatilor care implica forta - fara glume proaste). Am o chitara clasica(ma rog, posed si alte instrumente, sau voi poseda, dar pe moment ma antrenez pe o chitara clasica). Pentru a nu isca dispute cu privire la termenii clasica\acustica, lucru care s-a mai intamplat pe alte forumuri, voi preciza clar : cutia de rezonanta este complet simetrica fata de linia mediana de pe gatul chitarei. Chitara seamana foarte mult cu modelul Student, de la Hora - Reghin. Imposibil sa nu cunoasteti modelul, doar toti ati fost incepatori candva :).

 

Si acum , problema : Este oare necesar sa inversez pozitia corzilor pentru a canta pe partea dreapta (adica pentru a pozitiona chitara pe partea dreapta) ?

 

Ce parti bune am observat (exersand pe chitara unui amic, care a pus niste corzi de plastic special pentru a face eu experimentul :) ) : Cant mai rapid (cunosc deja fretboard-ul , deci nu e problema) si este alta perspectiva (e vorba de partea in care ma orientez, ca stangaci). Eu sunt mai mult antrenat pentru a fi solist vocal, am mers un pic pe canto...directia metal (adica power vocals + falsetto, desi acum trebuie sa recapat tehnica). Vreau de multa vreme sa invat sa cand la chitara mai serios, si ma deranjeaza aceasta problema.

 

Parti proaste : Majoritatea tutorialelor sunt pentru pozitia chitarei pe mana dreapta, desi acest lucru nu este neaparat deranjant. Imi va fi foarte greu cand voi trece pe electrica sa gasesc un instrument pentru mana stanga, cu un pret accesibil si performante oarecum multumitoare (adica sa nu sune ca o pisica zgariind pe staniol). Si chitarele acustice mai performante trebuie facute pentru mana stanga. De comenzi nu se pune problema.

 

 

Nu e nevoie de exmple precum : Hendrix, McCartney, Cobain...si altii..chitaristi de mana stanga. Eu sunt la nivelul intitulat "zgomot, zgomot...dar e la chitara" :)

 

Deci, voi ca "experti" (poate exista si ceva profesori de chitara pe forum ?), ce ma sfatuiti - sa continui pe in pozitia normala, sau sa schimb corzile ? Ma va afecta cu ceva cantatul intr-o pozitie ce nu-mi avantajeaza fizicul ?

Link to comment
Share on other sites

Discutia asta am mai vazut-o pe un forum din state. Si-au dat cu parerea multi stingaci, foarte multi dintre ei spunind ca de fapt cinta normal (adica la fel ca un dreptaci). Se pare ca de fapt poti invata sa cinti oricum, la inceput oricum ai 2 miini stingi :) Cintatul la chitara e un automatism, nu tine neaparat de dexteritate. Ati vazut vreodata pianisti care sa cinte la piane de stingaci? :)

S-ar putea sa iti fie f putin mai nenatural, dar eu zic ca merita sa incerci, avantajele fiind f multe, cel evident ca nu iti tb o chitara speciala si nu depinzi de ea.

 

In orice caz nu cred ca e o idee buna sa pastrezi corzile puse ca pt dreapta dar sa intorci chitara. Cred ca iti va fi aproape imposibil sa inveti cit de cit ca lumea sa cinti asa.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

Guest krossfire

 

In orice caz nu cred ca e o idee buna sa pastrezi corzile puse ca pt dreapta dar sa intorci chitara. Cred ca iti va fi aproape imposibil sa inveti cit de cit ca lumea sa cinti asa.

 

Stai linistit. Nici nu intentionam. Voiam sa inversez corzile (E mare in locul lui e mic...etc), astfel notele fiind la fel ca in pozitia normala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Nu stiu daca e un caz aparte sau nu, dar fratele meu e stangaci si incercand sa invete ii era mult mai greu cu o chitara de dreptaci decat mie care sunt dreptaci si din punct de vedere al orientarii pe chitara si al dexteritatii cu toate ca la inceput nu puteam vorbi de o dexteritate nici la un dreptaci..sfatul meu e sa iti cauti o chitara facuta pentru stangaci sau inversezi corzile la o chitara care sta bine si pe stanga..nu una asimetrica..

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Eu sunt stangaci si cant cu chitara normal. Nu cred ca pot sa zic ca am avut pana acum probleme de dexteritate sau de orice alt fel pe care sa le atribui faptului ca sunt stangaci. La inceput am incercat sa vad cum imi este mai comod sa cant si observand ca nu simt nici o diferenta am hotarat sa cant normal. Oricum nici una dintre maini nu este mai pregatita in mod special pentru ce faci pe chitara, asa ca sunt sigur ca putin antrenament rezolva orice problema aparuta initial.

Link to comment
Share on other sites

Guest krossfire

Eu sunt stangaci si cant cu chitara normal. Nu cred ca pot sa zic ca am avut pana acum probleme de dexteritate sau de orice alt fel pe care sa le atribui faptului ca sunt stangaci. La inceput am incercat sa vad cum imi este mai comod sa cant si observand ca nu simt nici o diferenta am hotarat sa cant normal. Oricum nici una dintre maini nu este mai pregatita in mod special pentru ce faci pe chitara, asa ca sunt sigur ca putin antrenament rezolva orice problema aparuta initial.

 

Nici nu am spus ca una dintre maini ar fi mai pregatita, insa e vorba de perspectiva, de modul in care te-ai obisnuit ca stangaci sa privesti obiectele. Aici e partea ciudata. Te intreb : Esti ambidextru cumva, sau ai fost stangaci de la gradinita (sa zicem) - prezent ?

Link to comment
Share on other sites

Dave Kilminster este chitaristul cu care canta in prezent Roger Waters. Poate multi nu ati auzit de el, dar in mod sigur, fiecare dintre noi am vrea sa avem valoarea lui. A inceput sa cante la chitara left-handed, el fiind stangaci. In urma unui accident a fost nevoit apoi sa invete sa cante cu mana dreapta. In prezent canta right-handed si o face foarte bine.

Pentru incepatorii care probabil nu stiu, exista si stangaci care canta left-handed, fara sa schimbe pozitia corzilor. Adica intorcand chitara pur si simplu invers, E gros vine spre podea iar E subtire spre tavan. Sigur, pentru mine ca un chitarist dreptaci ce ma aflu asta pare foarte ciudat. Mai ales modul lor de prindere a acordurilor este foarte ciudat.

http://www.davekilminster.com/Biography.htm

Sigur, sunt multi chitaristi care incep studiul muzicii cu alte instrumente, apoi cunoscatori de teorie muzicala fiind, ajung sa cante la chitara. Eu insumi am intalnit elevi la liceul de muzica care nu atinsesera chitara in viata lor, mi-au zis arata-mi unde sunt notele si evident, nu s-au numit chitaristi din acel moment, dar erau mult deasupra unuia care nu are habar. Acum revin, ajung sa cante la chitara dupa studiul altui instrument, si canta intr-o maniera foarte personala, unii ajung chiar sa fie foarte buni. In concluzie, cand te apuci de studiu, trebuie sa stii unde vrei sa ajungi. Nu trebuie sa canti o piesa cum o canta x sau y. Trebuie sa o canti asa cum o simti tu, asa cum ti se potriveste tie. Tehnica pe care o adopti trebuie sa fie aceea care ti se potriveste tie. Unii au maini mici, altii au maini mari, nu suntem la fel, nu putem canta toti la fel, avem tehnici sensibil diferite. Ajungi bun in momentul in care reusesti sa gasesti procedeele tehnice care ti se potrivesc si te desprinzi de ceilalti in momentul in care esti original.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest krossfire

Da...dar acustica este cel putin ciudata la inceput. Pentru ca si eu am incercat treaba asta :). In prima faza am fost derutat complet. Desi...este o optiune pana la urma..daca invat sa cant pe dreapta, si ma orientez bine cu fret-ul, pot canta si invers...pe stanga :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

Nici nu am spus ca una dintre maini ar fi mai pregatita, insa e vorba de perspectiva, de modul in care te-ai obisnuit ca stangaci sa privesti obiectele. Aici e partea ciudata. Te intreb : Esti ambidextru cumva, sau ai fost stangaci de la gradinita (sa zicem) - prezent ?

 

Am fost stangaci toata viata (ce mult pare). Pur si simplu mi s-a parut mai natural asa, chiar daca chitara era simetrica si am incercat si cu corzile inversate, dar pur si simplu parea ceva ciudat.

Am incercat acu vreo 2 saptamani sa cant pe un Fender Strat Lefty si pot sa zic ca daca ma vedea cineva zicea ca n-am mai tinut o chitara in mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest krossfire

Merci...cred ca voi merge pe abordarea normala. Diferentele nu sunt prea mari, si banuiesc ca nu va afecta in timp posibilele mele performante. Daca mai exista comentarii utile, sunt binevenite :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.