www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Advice pentru electronica la un bass


Guest seraphx
 Share

Recommended Posts

Guest seraphx

Am un bass la care tre sa`i schimb potentiometrii si daca stie cineva ce valori trebuie sa aiba potentiometrii care ii cumpar as aprecia, doua din 3 merg , cred ca cel de ton e bulit , dar as vrea sa le schimb si pe restu ca bassu e din 84 si cam paraie ele , oricum mi`a masurat un prieten valorile si primele care merg au valori intre 20-30k si celalalt a fo greu sa ne dam seama ca nu prea raspunde , oricum astept sfaturi , bassul are 3 potentiometre si model de doze P&J

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Am un bass la care tre sa`i schimb potentiometrii si daca stie cineva ce valori trebuie sa aiba potentiometrii care ii cumpar as aprecia, doua din 3 merg , cred ca cel de ton e bulit , dar as vrea sa le schimb si pe restu ca bassu e din 84 si cam paraie ele , oricum mi`a masurat un prieten valorile si primele care merg au valori intre 20-30k si celalalt a fo greu sa ne dam seama ca nu prea raspunde , oricum astept sfaturi , bassul are 3 potentiometre si model de doze P&J

look here http://members.lycos.nl/ajgp/wiring.html

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

mersi , malex, sa stii ca eu nu ma pricep deloc la electronica asa ca any advice va fii bun , il pun pe un prieten sa faca cablaju si sa le schimbe care se pricepe cu electronica dar omul nu stie nimic despre ghitari :)

 

later edit: din schema inteleg ca toate trei potentiometrele sa fie la fel ? de 250k ?

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

moshule, in linkul ala dat mai sus se mananca un pic de kk

500k????? :)

 

uite aici un link la profesionisti

http://www.seymourduncan.com/support/schem...s/p-j_bass.html

e pe doze p+J, 3 controls....

 

good luck

malex sa stii ca dac valuarea pot-urilor e mai mare nui problema exista doar o regiune in care este mut .mult mai mare ....doar sa afecteze la pot-ul de ton

Link to comment
Share on other sites

daca tot se intra in amanunte de genul 250k vs. 500k, haideti sa lamurim un pic acest aspect. schemele originale de fender, pe care le respecta si seymour duncan, prevad in schemele de tip P sau J (si nu numai) potentiometre cu val. de 250k LINIARE!. cei de la dimarzio si gibson indica (nu neaparat numai pt. bass) folosirea valorilor de 500k LOGARITMICE!, sustinand ca exista un surplus de semnal (basi, in special) la folosirea valorilor de 500k. nu contest existenta acestei cresteri de semnal (de fapt, un ton mai plin, la terminarea cursei potentiometrului) dar, daca, in cazul folosirii valorilor de 250k lin. exista posibilitatea unui reglaj continuu si eficient al volumului si tonului, in cazul folosirii potentiometrelor de 500k log., posibilitatile de reglaj scad dramatic, devenind chiar deranjant faptul ca nu exista o plaja convenabila pt. reglarea volumului sau/si tonului de pe chitara. avand in vedere ca am probat ambele variante, recomand cu precadere folosirea valorilor de 250k lin. indiferent de tipul de doze folosite. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Oricum setul de doze care`l pun e un set de seymour , asa ca ar trebui sa mearga schema , oricum ms mult pentru informatie , am mai invatat si eu ceva nou

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.