www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Cei Care Iubesc Muntele


lupul alb
 Share

Recommended Posts

Pentru cei ce iubesc muntele Asociatia Turistiva Ghizii Romaniei organizeaza Scoala de munte / Scoala de ghizi. Pe langa faptul ca se invata multe lucruri despre munte, ghidarie, alpinism si turism, dupa absolvire participantii pot obtine Atestatul de Agent de turism – Ghid, scoala fiind acreditata din 2010 de CNFPA. Cursurile dureaza 8 luni, sunt gratuite si au loc saptamanal la Universitate in Facultatea de Geografie marti sau joi de la ora 18:30 la 20:00. De-a lungul scolii se va merge pe munte, se vor vizita multe locuri frumoase din Romania, vor fi cantari si se vor invata multe lucruri utile. La sfarsit va avea loc un cantonament de o saptamana unde se vor pune in practica lucrurile invatate in scoala.

 

Vor fi 2 serii, una va face cursurile marti iar cealalta joi. Deschiderea seriei 1 a avut loc ieri iar cea a seriei 2 va avea loc sambata 22 octombrie ora 12:30 la Universitate. Intalnirea se va face la 12:15 la fantana arteziana.

Va puteti inscrie si puteti gasi mai multe informatii pe www.monom.ro sau pur si simplu veniti sambata la deschidere.

 

Eu am facut scoala anul trecut si pot sa va spun ca a fost o experienta foarte frumoasa. Mi-am facut multi prieteni, am vizitat multe locuri in care planuiam sa ajung dar altfel as fi ajuns.... cine stie cand, bineinteles ca am invatat si destule lucruri pe care chiar le-am pus in practica vara asta cand am urcat pe Jepii mici si am dat de o fata careia i se facuse rau sus pe stanci. De fiecare daca cand se merge la munte, sambata seara are loc o cantare la care poate sa se bage oricine si atmosfera e foarte frumoasa. Pentru cei care se vor inscrie la examenul de ghid se vor tine niste cursuri pregatitoare.

 

Daca mai aveti intrebari nu ezitati sa le puneti.

 

Vali

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.