www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce parere aveti despre Epiphone Les Paul Special II ?


Keceap
 Share

Recommended Posts

epiphone-urile au, in general, un raport foarte bun calitate/pret, asa ca la clasa la care ai dat banu` poti fi foarte multumit. daca vrei sa faci un up-grade la doza de la bridge, un exemplu foarte versatil si de foarte buna calitate ar fi seymour duncan JB. ar fi bine daca ai sti mai multe despre muzica pe care vrei s-o canti cu aceasta doza, existand, desigur, si alte optiuni iar daca cumva te hotarasti la aceasta firma, consulta-l si pe @cearny. succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Am avut Special II si tin sa iti spun ca e o chitara fenomenala la banii aia. In ciuda faptului ca e facuta in china, eu nu am gasit vreun defect de fabricatie la a mea. Si suna destul de misto si cu dozele stock... pentru practice nu ai nevoie de mai mult. Cu doza, sunt de acord cu StratMan. Mi-am pus si eu un JB pe Ibanez (RG370) si e foarte versatila... atat duritati cat si chestii mai soft (si suna foarte cald).

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

acum dupa mine depinde si cu cat o iei ca sa merite... :)

are un prieten una la fel(am apucat sa cant destul de mult pe ea) si mi s-a parut misto..ea adevarat ca dozele cu care vine sunt destul de aiurea...dar daca vrei sa-ti pui SD cred ca ar fi o alegere buna

Link to comment
Share on other sites

acum dupa mine depinde si cu cat o iei ca sa merite... :)

are un prieten una la fel(am apucat sa cant destul de mult pe ea) si mi s-a parut misto..ea adevarat ca dozele cu care vine sunt destul de aiurea...dar daca vrei sa-ti pui SD cred ca ar fi o alegere buna

Ce inseamna ca sunt destul de aiurea?am repetat 2 zile pe una,fiindca toate chitarile mele erau inchise intr-o camera a carei chei n-o aveam(pe aceasta cale cer scuze userului recrutul,proprietarul actual al chitarii,daca cumva i-am zgariat-o putintel cu pana)si am fost multumit in totalitate,cel putin pentru Hard/Southern rock/heavy blues/sau ce=om canta noi,ca nu stiu nici eu :)

acuma nu zic ca nu o sa sune mai bine cu doua SD-uri,dar de diferenta aia de pret,aproape 200 de euro,mai bine iti iei o chitara mai scumpa.Dozele de pe ea sunt OK,garantez :(

ca un upgrade ulterior,poa sa intre in discutie schimbarea unei doze,ca,repet,amandoua sunt o cheltuiala prea mare,e ca aia care isi pun jenti de 3000 de euro pe dacie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Invaderu e o doza... ultra gain. Daca vrei cele mai suparate metale... aia e pentru tine. Daca in schimb cauti si altceva, mai bine te orientezi spre JB, care e o doza mult mai versatila.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

JB am acuma pe Ibanez si are destul gain pentru metale suparate (cu conditia unui preamp adecvat) dar suna destul de cald si frumos si pentru chestii usoare. Recomand cu toata caldura.

Link to comment
Share on other sites

JB are outputul cam la fel cu doza de pe Epi SpecialII,evident sunetul este mai bun la JB,daca vrei ceva mai mult output,incearca Full Shred (eu de asta am pe Gibson) sau Duncan Distortion,ambele suna putin mai metalifer decat JB,fara sa intre in zona Invaderului,care cum bine a spus Mr Jackson,e buna doar la suparari suparate :) Oricum JB este o alegere buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.